17. İstanbul Bienali, 17 Eylül’de başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienali, 17 Eylül’de açılıyor. 20 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek olan Bienal, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 stant yerinin yanı sıra, İstanbul’da 50’yi aşan sahaf, kitapçı, lokanta, sinema ve hastanelere ek olarak bir radyo istasyonunda izleyiciyle buluşacak.

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği 17. İstanbul Bienali’nde, 500’ün üzerinde iştirakçinin 50’yi aşkın projesi yer alacak. Bienal iştirakçileri ortasında sanatçı, düşünür, müellif, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, stand-up komedyeni, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası ve müzisyenler de bulunuyor.

17. İstanbul Bienali yerleri, 17 Eylül–20 Kasım tarihleri ortasında, pazartesi günleri hariç her gün, 10.00-18.00 ortasında ziyaret edilebilecek. Açılış haftasına özel olarak, 19 Eylül Pazartesi günü tüm bienal yerleri açık olacak.

17. İSTANBUL BİENALİ’NİN STANT MEKÂNLARI

17. İstanbul Bienali’nin stant alanları Beyoğlu, Fatih, Kadıköy ve Zeytinburnu ilçelerinde ağırlaşacak. Beyoğlu’nda, bienalin sinema ve kamusal programlarına da mesken sahipliği yapacak Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’yle birlikte milletlerarası performans sanatı platformu Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA), 1999’dan bu yana kapalı olan İstanbul’un en eski Rum okullarından Merkez Rum Kız Lisesi, SAHA’nın sanatçı, küratör ve müellifleri desteklemek maksadıyla başlattığı SAHA Studio, farklı disiplinlerden yeni sanatkarların stantlarına, seminerlere ve atölyelere mesken sahipliği yapan Büyükdere35 ile Taksim Seyahat Parkı’nın altında yer alan Metro İstanbul Yaklaşım Tüneli Taksim bir yürüyüş rotası oluşturacak.

Fatih ilçesinde, bu yıl birinci kere bienal ziyaretçilerine açılacak stant yerleri yer alıyor. Sınır ve cilt sanatkarı Emin Barın’ın stüdyosu olan Barın Han’ın yanı sıra Mimar Sinan tarafından 16’ncı yüzyılda Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa için yaptırılan, 2023 yılında faaliyete geçmeden evvel birinci kere bienal izleyicisine açılacak The Çinili Hamam ve 15’inci yüzyılda, Fatih Sultan Mehmet devrinde inşa edilen en eski hamamlardan Küçük Mustafa Paşa Hamamı bienal yerlerine katılıyor.

Kadıköy’de, 2021’de bir müze ve ortak alan olarak açılan, stant ve müze yerleri, sahneleri, kütüphaneleriyle yirmi dört saat açık bir çalışma ve aktiflik alanı sunan Müze Gazhane ile savaş yüzünden yerinden edilmiş sanatkarlar tarafından Yeldeğirmeni’nde kurulan arthereistanbul bienal ziyaretçilerini bekliyor.

Zeytinburnu’nda ise 14 dönümlük bir arazi üzerine şurası Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, bienal müddetince sergilenen yapıtlarla birlikte çeşitli performanslara da konut sahipliği yapacak.

17. İstanbul Bienali stant yerleriyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

BİENALİN KAMUSAL PROGRAMI

17. İstanbul Bienali müddetince Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünde bienal boyunca düzenlenecek Kamusal Program çerçevesinde doğaçlama performanslar, şiir okumaları, dinletiler, paneller, sanatkarlarla birlikte ortak yer ziyaretleri ve tecrübe paylaşımları, atölyeler, stand-up gösterisi üzere farklı disiplinlerde birçok aktiflik gerçekleştirilecek.

17. İSTANBUL BİENALİ SİNEMA PROGRAMI

Bienal küratörleri David Teh, Ute Meta Bauer ve Amar Kanwar tarafından oluşturulan sinema seçkisi, bienal boyunca Hope Alkazar, Pera Müzesi ve Müze Gazhane’deki salonlarda izlenebilecek. Sinemalar ve gösterim tarihleri hakkında bilgiye buradan ulaşılabilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.