ABD, Çin ve Rusya’ya çip satışını kısıtladı

Nvidia’nın ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) yaptığı bildirimde, hükümetin, A100 ve yakında çıkacak H100 çiplerinin Çin’e ve Rusya’ya ihracatına ait yeni bir lisans kaidesi getirildiğine dair şirketi bilgilendirdiği aktarıldı.

Söz konusu bildirimde, yeni lisans kuralının A100 ve H100 çiplerini içeren tüm sistemleri de kapsadığına işaret edilerek, hükümetin, yeni düzenlemenin eserlerin Çin’de askeri hedefli kullanılması riskine yönelik olduğunu belirttiği kaydedildi.

Nvidia’nın SEC’e yaptığı bildirimde, yeni lisans kaidesinin şirketin H100 çipinin üretimini vaktinde tamamlanmasını yahut mevcut A100 müşterilerini destekleme kabiliyetini etkileyebileceği ve şirketin muhakkak operasyonlarını Çin dışına çıkarmasını gerektirebileceği söz edildi.

Ayrıca, yeni düzenlemenin müşterilerin şirketin alternatif eserlerini satın almak istememesi yahut hükümetin değerli müşterilere lisans vermemesi halinde Çin’e yapılması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık satışı riske attığı aktarıldı.

ABD merkezli bir öteki çip üreticisi AMD de ileri seviye yapay zeka çiplerinin Çin’e ihracatının durdurulması konusunda hükümet yetkililerince bilgilendirildiklerini belirtti.

Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, yeni lisans kuralının AMD’nin MI250 çiplerinin Çin’e satışını etkileyeceği aktarıldı.

Öte yandan iki şirket de halihazırda Rusya’ya rastgele bir eser satmadıklarını bildirdi.

Söz konusu gelişmelerin akabinde Nvidia’nın Nasdaq borsasında süreç gören payları yüzde 10’nun, AMD’nin payları ise yüzde 6’nın üzerinde paha kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.