Akkuyu NGS’de Türk yükleniciler ile mukaveleler yenileniyor

Akkuyu NGS’nin yeni ana yüklenici şirketi TSM Enerji’nin (TSM), projenin inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin birçok ile kontrat imzaladığı belirtildi.

Sahada misyon alan değerli müteahhitlik firmaları ile mukavele süreçlerinin tamamlandığı, kalan yüklenicilerin kontratlarının de en kısa müddette imzalanacağı kaydedildi. Daha evvel ana yüklenici olarak vazife alan şirkette istihdam edilen personel, usta, mühendis ve yönetici kademesi dahil tüm çalışanlara TSM’ye geçiş için teklifler yapıldığı tabir edildi. Böylelikle tecrübeli takımın yeni şirket bünyesinde tutulması hedefleniyor.

Akkuyu NGS alanında hummalı bir çalışma devam ederken, çalışanlar, projenin vaktinde tamamlanması için aralıksız çalıştıklarını aktardı. Akkuyu NGS Mekanizasyon Departmanında vazifeli Makina Mühendisi İlhami Demir, proje takvimine uygun ilerlemek için 7/24 çalıştıklarını belirterek, “Bu santralin ne kadar kıymetli olduğu aşikar. Biz makina kümesi olarak 3 bin tonluk ender bulunan kule vinçlerle devam etmekteyiz. 7/24 hiç aralıksız, fedakarlık göstererek bu işin sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıyeten kule vinçlerimizdeki operatörler, yüzün üzerinde operatör, işaretçi, hepsi Türk olup tıpkı özveri ile çalışmaktadır. Hedefimiz, elimizden geleni yapıp, en kısa müddette Akkuyu Nükleer Güç Santralini devreye sokmak, hizmete açmak” dedi.
Aynı departmanda vazifeli olan İbrahim Hakikat da 2019 yılından bu yana alanda misyon yaptığına dikkat çekerek, Mekanizasyon Departmanında çalışan operatörler ile yardımcı çalışanın yüzde 90’ının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluştuğunu kaydetti. Hakikat, “Yaşanan süreç içerisinde alandaki inşaat işlerinin durmaması ismine vinç ünitesi olarak, kaldırma ekipmanı ünitesi olarak işi durdurmadık, çalışmaya devam ettik. Bir grup olarak bu projenin vaktinde tamamlanması ve muvaffakiyetle bitirilmesi için elimizden gelen her şeyi bugüne kadar yaptık. Bugünden sonra yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Önceki yüklenici bünyesinde çalışan ve TSM’ye geçiş yapan çalışanlar da geçmiş çalışmalarına ait tazminatlarının verildiğini, tüm özlük haklarının korunduğunu tabir ederek, maaş ödemelerinin yapıldığını aktardı. Projede çalışan Tuncay Dilmen, Abbas Bilir, Bayram Yapça, TSM’ye geçen proje çalışanlarından kimileri. 2,5 yıldır Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalıştığını belirten Dilmen, “TSM Güç firmasına geçiş yaptım. Geçiş yaparken birtakım telaşlar duymuştum lakin TSM Güç firması 2,5 yıllık tazminat hakkımı Türk kanunlarına nazaran muhtemelen 6 aylık ödemeleri yaptı. Hiç bu kadar beklemiyordum. Başka arkadaşlarımın da sorun yaşamadan TSM Güç firmasına geçmesini dilerim” tabirlerini kullandı.

Abbas Bilir de başlangıçta birtakım telaşlarının oluştuğunu ancak hiç sorun yaşamadıklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Sahada çalışan başka arkadaşlar üzere tasa duyuyorduk haklarımızın yatıp yatmayacağı konusunda. Kıdem tazminatlarımız yatacak mı yatmayacak mı? Mesai saatlerimizi alıp alamayacağımız konusunda korkularımız vardı. Grup arkadaşlarımızla bir arada karar verdik. TSM Güç firmasına geçmeye karar verdik. Geçtikten sonra rastgele bir problem ve sorun yaşamadık. Bu biçimde haklarımızı aldık ve rastgele bir şikayetin ve badirenin olduğunu yahut olacağını da düşünmüyorum.”
TSM takımına geçiş yapan Bayram Yapça ise tüm haklarını aldıklarına ve çalışmaya kesintisiz devam ettiklerine işaret ederek, “22 aydır burada çalışıyorum. TSM şirketine geçiş yaptık. Tüm haklarımızın verileceği söylendi. Tüm haklarımızı aldık. Kıdem tazminatı ve öbür tüm haklarımızı aldık. Arkadaşların da tüm hakları verildi. Şu anda çalışıyoruz” dedi.

Akkuyu Nükleer A.Ş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada alanda çalışan Türk çalışanların, Türkiye Cumhuriyeti çalışma mevzuatı uyarınca sahip olduğu haklarının korunacağını, çalışma mühletine bağlı olarak kıdem tazminatı, müsaade tazminatı ve ihbar tazminatı dahil hakkı olan ödemelerin tamamının yapılacağını duyurmuştu. Türk lirası maaş alan çalışanların maaşlarına yüzde 35 oranında artış yapılacağı kaydedilen açıklamada, “Bu tedbirler, inşaat alanında işin sürekliliğini ve kalitesini, Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, çalışanların çalışma şartları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara fiyatların vaktinde ödenmesini sağlamak için alınmıştır” denilmişti.

Bölgenin en büyük işvereni

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi, bugüne kadar tek kalemde Türk iktisadına yapılan en büyük yatırım özelliğini taşıyor. İstihdam potansiyeli ile Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından bölgenin en büyük patronu olarak belirlenen Akkuyu Projesinin 4. güç ünitesinin temeli geçtiğimiz günlerde atılmıştı. Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.