Ankara ve Şam ortasındaki diyalog PKK’yı kudurttu

Türkiye’nin Şam idaresi ile diyalog açıklamaları konusunda tartışmalar sürerken, PKK terör örgütünün Suriye sınırındaki tacizleri de son günlerde arttı.

Terör örgütü son 3 gün içerisinde Irak-Suriye-Türkiye hudut kesişme noktası olan Yarubiye’den başlayarak Mardin, Nusaybin, Akçakale, Suruç, Birecik hudut koridoru boyunca onlarca taciz ateşi, sızma teşebbüsü ve havan saldırısı düzenlendi. Son olarak Suriye’nin PKK/YPG denetimindeki Ayn el- Arab bölgesinden, Birecik’e bağlı Çiçekalan Hudut Karakolu’na havan saldırısı düzenlendi. Alçak akında Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu şehit oldu, dört asker yaralandı. Savaş uçakları ve SİHA’ların da takviye verdiği cezalandırma atışlarında 40’tan fazla PKK mevzisi imha edildi, 18 terörist etkisiz hale getirildi. Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe Kaplan bölgesinde ise 3 PKK’lı öldürüldü.

KARKAMIŞ’A 4 HAVAN DÜŞTÜ

Fırat Nehri’nin doğusundaki terör örgütünün işgali altında bulunan alanlardan ateşlenen 4 havan mermisi, Karkamış ilçesindeki boş alanlara isabet etti. Taarruzun akabinde ateş takviye vasıtalarıyla legal müdafaa kapsamında cezalandırma atışları gerçekleştirildi. Aynularap’ın batısındaki bölgelerden alevler yükselmeye başladı.

PKK HAZIRLIK YAPIYOR

Sınır çizgisinde konuştuğumuz Suriye Ulusal Ordusu 3. Tümen kumandanlarından bir Suriyeli asker, örgütün tünellere patlayıcı yığdığını ve bölgeye militan sevkiyatı yaptığını aktardı. Ayn el-Arab cephesine Rakka, Deir el-Zor, Menbiç ve Haseke’den yüzlerce Arap getirildiğini ve en ön safa yerleştirildiğini anlatan ÖSO komutanı “Kandil takımı ise en az 25 kilometre uzaklıkta konuşlanan teröristleri komuta ediyor. PKK’nın Ayn el-Arab’da 2.500-3000 bin kişilik bir gücü var. Son 2 günde 800 ila 1000 terörist daha bölgeye taşındı” dedi. Yaşananlara ait Rusya’yı suçlayan terör örgütünün Suriye sözcüsü Ferhad Şami de “Türkiye ile bölgede yapılan devriyeleri sonlandırdılar. Türk askeri ve Suriye Ulusal Ordusu kapsamlı bir harekâta hazırlanıyor. Bu operasyon Rusya’nın bilgisi dahilinde gerçekleşecek. Moskova, Türkleri cesaretlendiriyor. Şam hükûmeti ile yaptığımız görüşmeler de sonuçsuz kaldı. Esad idaresinde kararsızlık hâkim” diye konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.