Bakan Nebati’den borsa yorumu: Piyasalar geleceğe inançla bakıyor

Bakan Nebati’nin paylaşımı şu formda:

“Sermaye piyasalarımız her geçen gün itimat tazeliyor, geleceğe itimatla bakıyor. Borsamız haftayı dolar bazında 17 yılın en güçlü rallisi ile geride bıraktı, 3.521,38 puan ile haftayı sonlandırdı.

BIST 100 endeksi 2 aydır rekor üstüne rekor tazeliyor. O denli ki, bu yükseliş, Temmuz 2005’ten bu yana en güçlü ralliye işaret ediyor.

Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yatırımcılarımız açısından her geçen gün daha da cazip hale geliyor. Bugün gelinen noktada, Sermaye Piyasamız 29 milyonu aşkın yatırımcı ve 56 milyonu aşan hesap sayısıyla, 4,8 trilyon TL’ye ulaşmış durumda.

Yerli ve yabancı yatırımcılarımız, şirketlerimizin bilançolarına, sermaye yapılarına ve karlılıklarına güveniyor, sermaye piyasalarına her geçen gün daha çok yatırım yapıyor.

BIST 100 endeksi, 1 yıllık süreçte yüzde 142 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş, Borsamıza ve şirketlerimize duyulan itimadın en açık göstergesidir.

Türkiye’nin üretimi ve ihracatı arttıkça gerçek dal güçleniyor. Güçlenen gerçek kesim sermaye piyasalarına inanç veriyor. Borsamızdaki yükselişin temelinde ekonomimizin artan üretimi ve istihdam kapasitesi yatıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.