Bathonea kazılarında 1600 yıllık hokka ve divit bulundu

Kocaeli Üniversitesi’nden (KOÜ) yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KOÜ iş birliğinde sürdürülen ve başkanlığını KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Lider Yardımcısı Prof. Dr. Şengül Aydıngün’ün yaptığı Bathonea kazılarında yeni bilgi ve bulgulara erişildi.

AA’da yer alan habere nazaran; Küçükçekmece Göl Havzası’ndaki Bathonea Arkeolojik Alanı’nda yapılan hafriyatlarda, geç Roma devrine ilişkin yazı kadrosu bulundu. Bir tüccara ilişkin olabileceği düşünülen minyatür kap, kemik yazı kalemi ve hokkanın bir ortada bulunduğu yazı grubunun 1600 yıllık olduğu belirlendi.

Dünyada bir ilk

Yazı grubunun bir ortada bulunmasının dünyada bir birinci olma özelliği taşıdığı tespit edildi. Yapılan incelemeler sonucunda divit üzerinde kırmızı ve siyah mürekkep izlerine rastlandı. Kırmızı mürekkep o periyot için sırf devlet vazifelilerinin ve saray mensuplarının kullandığı mürekkep olarak dikkati çekiyor.

Keşfin önemi

1600 yıl evvel yazının çok az kullanıldığı dikkate alındığında, bulunan keşfin kıymeti daha da artıyor. Medeniyetler beşiği İstanbul’un tarih öncesi periyoduna ilişkin değerli ipuçları veren Bathonea kazılarında ayrıyeten, 557 yılında Ayasofya’nın kubbesinin yıkılmasına sebep olan zelzelenin izlerine de rastlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.