Bilim Konseyi üyesi Turan’dan ‘hatırlatma dozu’ uyarısı

Prof. Dr. Sema Turan, kısıtlamaların şu anda gündemde olmadığını söyledi. Turan, hadise sayılarının servislere ve ağır bakıma yansımadığını belirterek, “Hatırlatma dozu çok kıymetli. Yaz sonuna gerçek hatırlatma dozlarının tamamlanmış olması gerekir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın 27 Haziran- 3 Temmuz tarihlerini kapsayan haftalık Covid-19 tablosunda olay sayısı 26 bin 635’den 57 bin 113’e yükseldi, 25 kişi hayatını kaybetti.

Bilim Konseyi üyesi, Ankara Kent Hastanesi Ağır Bakım İdari Sorumlusu Prof. Dr. Sema Turan, yaz ile birlikte insanların bir ortaya gelmeleri ve kalabalıklarda geçirilen mühletin artmasının hadise sayısında tesirli olduğunu söyledi.

Turan, “Bu sonuçta viral bir enfeksiyon ve bulaş suratı da epey yüksek. O yüzden mevsimsel grip özelliği taşıyan bireylerin de kendilerini başkalarından uzaklaştırmaları gerekiyor. Ancak bu mevzuyla ilgili olarak kişisel hassasiyette bir azalma kelam konusu olduğunu görüyoruz” dedi.

‘ARTIŞLAR OLABİLİR’

Prof. Dr. Turan, sıcaklarla birlikte olay sayılarının bir ölçü daha artabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

*Çünkü ferdî tedbirlerle ilgili önemli bir badire var. Halkımıza maskenin kalktığı periyotlarda bu durumun ne kadar değerli olduğunu söz etmiştik, ‘özellikle kişisel tedbirlerinizi göz arkası etmeyin, bunları kesinlikle yapın’ diye.

*Buna kesinlikle dikkat etmemiz gerekiyor. Şayet dikkat etmezsek yeniden bu sayılarda ufak da olsa artışlar göreceğiz.

*Özellikle bu noktada virüse karşı hassas olmaya dikkat etmeliyiz. Zira sonuç olarak bu tıp pandemiler o denli bir anda bitmiyor.

*Özellikle bu periyotta yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan hastalara da gideceksek, ziyaret edeceksek kesinlikle ferdî tedbirlerimize dikkat etmeliyiz.

‘KISITLAMALAR GÜNDEMDE DEĞİL’

Prof. Dr. Turan, olay artışının devam etmesi durumunda kısıtlamaları geri gelip gelmeyeceğine ait ise “Şu anda o denli bir durum kelam konusu değil. Lakin natürel ki artan olay sayılarının hastaneye ya da ağır bakıma yansıması çok değerli. Şu noktada polikliniklere başvuran hasta sayısında artış olsa da servislere ve ağır bakımlara yatış ona paralel olarak artmış değil. İnşallah da artmaz. Beklentimiz bu istikamette. İhtar asıl şu noktada olmalı; bilhassa ileri yaşta eşlik eden hastalığı olan bireylerin dikkatli olması gerekir. Maske ve ara konusundaki ikazımız her daim olacak. Yeniden bilhassa vurgulamak istiyorum ki hatırlatma dozu aşısı da çok değerli. Bilhassa yaz sonu ve eylül ayına gerçek buna özel bir hassasiyet göstermek gerekiyor” sözlerini kullandı.

‘HATIRLATMA DOZLARI TAMAMLANMALI’

Prof. Dr. Turan, Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası üyeleri olarak her daim irtibatta olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

*Bilim Heyeti’ndeki bütün hocalarımızla zati kendi ortamızda görüşmemiz kelam konusu; lakin resmi olarak bir toplantı yapacak değiliz ya da onun bir planı yok şimdi.

*Fakat mevcut durumu vakit zaman kendi ortamızda kıymetlendiriyoruz. Şu anda artan hadise sayılarına yapılacak en kıymetli ikaz aslında hastalık semptomu gösteren bireylerin maske ve uzaklık kuralına daha fazla uymaları gerektiği.

*Eğer bir gribal enfeksiyon bulgunuz varsa maskenizi takın ve öbür insanlardan biraz uzak kalın.

*Ancak bu türlü bu savaşta başarılı hale geleceğiz. Ve ayrıyeten aşı vurgusu da burada çok değerli. Bilhassa yaz sonuna hakikat ve sonbahara başlarken hatırlatma dozlarının tamamlanmış olması gerekir. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.