Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısına ne yeterli gelir?

Boğaz ağrısı hayat kalitesine düşüren bir sıhhat sorunudur. Toplumda sık rastlanan boğaz ağrısı hayat boyunca birçok sebeple görülebilir.

BOĞAZ AĞRISI NEDİR?

Boğaz ağrısı, yanma, ağrı kuruluk olarak kendini gösterir. Boğaz ağrısı birçok kişi tarafından birçok defa yaşanmıştır.

BOĞAZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Boğaz ağrısı birçok sebeple ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısı virüs kaynaklı ortaya çıkabileceği üzere çevresel faktörler de boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğaz ağrısına nedne olan viral hastalıklar;

-Grip

-Soğuk algınlığı

-Nezle

-Su çiçeği

-Kızamık

Bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ile bir arada ortaya çıkan boğaz ağrılarında boğazda iltihaplanma görülebilir.

Boğaz ağrısının öteki nedenleri:

-Ağızdan nefes alma

-Alerji

-Hava kirliliğine bağlı boğaz kuruluğu

-Çok ve bağırarak konmuşmak

-Reflü

BOĞAZ AĞRISININ BELİRTİLERİ

Boğaz ağrısının belirtileri mesken boğaz ağrısına eşilk eden belirtiler:

-Boğazda ağrı ve kaşıntı

-Yutkunma zorluğu

-Kulak ağrısı

-Ses kısıklığı

-Ateş

BOĞAZ AĞRISNA NE GÜZEL GELİR?

1. TUZLU SU İLE GARGARA

Tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz ağrısını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan tedavilerden biridir. Bu hareket, şişme mümkünlüğünü azaltır ve mikropları öldürerek boğazınızı temizler. 120-240 ml ılık suya yarım çay kaşığı tuz karıştırarak elde edilen karışımı günde 2-3 kere yaparak daha rahat bir boğaza sahip olabilirsiniz.

2. ZERDEÇALLI SÜT

Boğaz ağrısını tedavi etmek için eski bir deva zerdeçal sütüdür. İçindeki antibakteriyel ve antioksidan özelliklerin varlığı boğaz ağrısı, enfeksiyonlar ve başka birçok sıhhat sıkıntısıyla gayret edebilir. Tesirli bir tedavi için, sıcak zerdeçal sütüne yarım çay kaşığı sade yağ (ghee) karıştırmayı deneyin. Bu arıtılmış tereyağı boğazınızı kaplar ve öksürüğü tedavi etmeye de yardımcı olur.

3. ZENCEFİL ÇAYI VE BAŞKA BİTKİ ÇAYLARI

Çayınıza zencefil özü eklemek, durumu tedavi etmede epeyce yararlıdır. Boğazınızı yatıştıran ve teneffüs yolu hastalıklarından sorumlu bakteri ve virüsleri öldüren anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu çay birebir vakitte ciğerlerinizdeki iltihabı da azaltır. Daha düzgün bir tesir için birkaç fesleğen yaprağı da eklemeyi deneyin. Papatya ve nane çayı da boğazlara güzel gelen bitki çayları ortasındadır.

4. BAL

Bal enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını giderebilen antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıyeten demir, potasyum, bakır ve çinko açısından da zengindir ve astım tedavisinde de kullanılır. Çiğ formda, süt, çay ve limon suyunda tüketilmesi inançlıdır. Lakin, balı ısıtmak toksik hale geldiğinden çok sıcak sıvılara karıştırılmaması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.