Çavuşoğlu'ndan Rus oligark açıklaması: Türkiye’ye gelebilirler

Çavuşoğlu’ndan Rus oligark açıklaması: Türkiye’ye gelebilirler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından dünya çapındaki yaptırımlar nedeniyle, birçok uluslararası şirket ve Rus oligarklar Rusya’dan ayrıldı. Oligarkların çoğunun tercihi ise Türkiye oldu.

Rus oligarklara bir teklif de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Dışişleri Bakanı, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Doha Forumu’nda kendisine yöneltilen “Batı’nın yaptırım uyguladığı Rus oligarklar Türkiye’ye gelebilir mi?” sorusu üzerine, Rus oligarklarının Türkiye’de hoş karşılandıklarını ancak herhangi bir iş yapabilmek için uluslararası hukuka uymaları gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Eğer herhangi bir Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etmek isterse elbette yapabilir. Ruslar şu anda turist olarak sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye gelebiliyor. Rus oligarkların Türkiye’de yapacağı işlerin uluslararası hukuka bir aykırılığı söz konusu değilse bunu değerlendiririz ancak aksi bir durum ise bu başka bir meseledir” diye konuştu.

ROMAN ABRAMOVİÇ DE TÜRKİYE’YE GELDİ

Putin’e yakınlığıyla tanınan ve Chelsea futbol kulübünün eski sahibi Rus milyarder Roman Abramovç’e ait iki süper yat bu hafta başlarında Ege’ye yanaştı. Daha önce de Putin’e en yakın isimlerden olan Igor Sechin’in Fransa’daki yatına el konmaması için, “Türkiye’ye gidin” talimatı verdiği ortaya çıkmıştı.

TÜRKİYE’YE YATIRIM MI YAPACAKLAR?

Reuters, Abramoviç ve diğer Rus oligarkların, Türkiye’nin kendilerine uygulanan yaptırıma katılmadıkları gerekçesiyle Türkiye’ye yatırım yapma fırsatları aradığını iddia etti. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını eleştiren fakat NATO müttefiklerinin yaptırımlarına katılmayan Türkiye’nin bu sayede yatırım yapmak ve malvarlıklarını korumak için güvenli bir alan oluşturabileceği de öne sürüldü.

Reuters’a konuşan ve konuyla ilgili bilgisi olan bir yetkili, “Abramoviç ve diğer zengin Ruslar, diğer her yerde yaptırım uygulandığı için Türkiye’ye yatırım yapmaya ilgililer. Burada biraz iş yapmak ve bazı varlıklar satın almak istiyor” dedi. Aynı kaynak Abramoviç’in Türkiye’de bazı varlıkları olduğunu söyledi.(Sözcü)

Yaptırımlar Rus oligarklarının hayatını nasıl değiştirdi?

Polonya’dan Rus oligarklara darbe

Rus oligarklara ait 800 milyon euro donduruldu

Rus oligarklarının şirketleri borç krizinde

En zengin oligark yaptırım listesinde yok

Abramoviç’in yatındaki personel karaya ayak bastı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.