Çiftçi üretimden vazgeçiyor: 9 ayda 700 bin kişi eksildi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği karşılıkta; Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısının 2021 yılında 2 milyon 173 bin, 2022 yılında ise 18 Temmuz prestijiyle 2 milyon 34 bin olduğunu belirtti. Kirişci’nin karşılığını kıymetlendiren Gürer, “Tarımda çiftçinin sayısı giderek düşüyor. Zira çiftçi ürettiğinden kazanamıyor. Kırsalda yaş ortalamamız 55’in üzerinde, gençler tarıma yönelmiyor. Randıman artışı ve ithalat ile sorunu çözmeye çalışıyoruz. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değil” dedi.

‘SAHTE BAL İLE İLGİLİ BAKANLIĞA KAÇ İHBAR GELDİ?’

Gürer, soru önergesinde bakan Kirişci’ye “Arıcılık Sigortası kapsamında, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı plakalı kara kovanların ülkemizde sayısı kaçtır? Kaç üretici ÇKS ve TARSİM kapsamında teminat kapsamına alınmıştır? Arıcıların artan girdi maliyetleri ve nakliye masrafları ile ilgili bir dayanak düzenlemesi sağlanacak mıdır? Düzmece bal ile ilgili 2021 ve 2022 yılında Bakanlığa kaç ihbar gelmiş kaç eser tağşiş kapsamında toplatılmıştır?” sorularını yöneltmişti.

BAKAN KİRİŞCİ: AKS’YE KAYITLI 8 BİN 116 ÜRETİCİNİN KOVANI SİGORTALANDI

Kirişci ise Gürer’in soru önergesine verdiği karşılıkta şu sözleri kaydetti:

01/01/2021-31/12/2021 tarihleri ortasında Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 8 bin 116 üreticinin kovanı sigortalanmıştır. 01/01/2022-17/07/2022 tarihleri ortasında 39 adet poliçe eski tip kovan sigortalanmıştır. Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı üreticilerimiz yıl boyunca kovanlarını sigortalatabilmektedir. Arıcılık potansiyelinin iktisada kazandırılması ve beklenen maksatlara ulaşılması Bakanlığımızın en değerli maksatlarından biridir. Bu doğrultuda arıcılıkta kalite ve sürdürülebilirliği sağlamak için arıcılık bölümüne 2003 yılından itibaren devam eden arıcılık desteklemeleri 2009 yılından itibaren arılı kovan başına verilmektedir.

’20 MİLYON NÜFUSUMUZ ARTMIŞ, 700 BİN ÇİFTÇİ SAYIMIZ AZALMIŞ’

Kirişci’nin soru önergesine yanıtlayan Gürer, tarımda sıkıntıların giderek derinleştiğini, bu sıkıntılar nedeniyle de çiftçi sayısının her yıl giderek düştüğünü söyledi. Gürer, “2003 yılında nüfusumuz 65 milyon iken ÇKS’ye yapılan çiftçi sayımız 2 milyon 765 bin imiş. Bakan’a sordum. 2022 yılı ağustos ayında nüfusumuz 84 milyona geldiğinde ÇKS’ye yapılan çiftçi sayımız 2 milyon 34 bine düşmüş. 20 milyon nüfusumuz artmış, 700 bin çiftçi sayımız azalmış. 2019 yılında ÇKS’ye yapılan çiftçi sayımız 2 milyon 264 bindi. 2021 yılında 2 milyon 173 bine geriledi. 2022 yılında 2 milyon 84 bine düştü. Bu da gösteriyor ki tarımda çiftçinin sayısı giderek düşüyor. Zira çiftçi ürettiğinden kazanamıyor.” dedi.

‘ÇİFTÇİ ÇKS’YE KAYIT OLAMIYOR’

Şeker pancarı çiftçisinin bir yılda 20 bin şahıstan fazla azaldığını belirten Gürer, bakanlığın vermiş olduğu karşılıkta durumun vahim olduğunu söyledi. Çiftçilerin yaşadığı sıkıntıya dikkat çeken Gürer, kelamlarını şöyle sonlandırdı:

Ekim yapan, o tarlayı süren, işleyen, eser alan çiftçi ÇKS’ye kayıt olamıyor. Bu da takviyelerin tarla sahibine gitmesine neden oluyor. Bunun yansıması da çiftçinin değerli kısmı TARSİM’e kayıt yaptıramadığı için global ısınmadan, doğal afetlerden, tırtıl, çekirge üzere hayvanların yarattığı ziyanlardan ne yazık ki ekim yapanlar yarar sağlayamıyor. Zira TARSİM’e kayıtlı olmadığı için bunlara direkt dayanak de verilmiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.