Çin iktisadı salgından kurtulamadı

Çin’de iktisadın temel dinamiklerinden olan sanayi üretimi, perakende satışlar, araba satışları, taşınabilir taksi seferleri, gayrimenkul yatırımları, imalat ve hizmetler dalındaki ekonomik aktiflik ve ihracat artış suratı nisan ayında azaldı.

Koronavirüs önlemleri ekonomiyi olumsuz etkiledi

Çin’de başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere Omicron varyantının tetiklediği koronavirüs salgınlarını denetim altına almak için alınan önlemler, ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Ekonomik performans salgının birinci günlerinden de düşük

Birçok alanda ölçülen ekonomik performans, birinci olayların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü koronavirüs salgınının birinci aylarından bu yana en düşük düzeylere geriledi.

Üretim ve tüketimde sert düşüş

Kısıtlamalar nedeniyle ülkede sanayi üretimi ve perakende satışlar, salgının başından bu yana en sert düşüşlerini kaydetti.

Ulusal İstatistik Ofisinin (UIB) bilgilerine nazaran, yıllık cirosu 20 milyon yuanın (yaklaşık 2,94 milyon dolar) üzerindeki sanayi işletmelerinin katma bedelli çıktılarının hesaplandığı sanayi üretimi, nisanda yıllık bazda yüzde 2,9 azaldı. Bu, salgının başında üretim üzerinde tesirlerin birinci kere hissedildiği Şubat 2020’den bu yana kaydedilen en sert düşüş oldu.

Sanayi üretimi, mart ayında yüzde 5 artış göstermişti. Çin’de imalat dalında ekonomik aktifliği ölçen imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), nisanda 2,1 puan azalarak 47,4’e geriledi. Bu, Şubat 2020’den bu yana kaydedilen en düşük düzey oldu.

AA’nın haberine nazaran, PMI endeksinde 50’nin üzerindeki bedeller ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki kıymetler ise azalmaya işaret ediyor.

Hizmetler dalında aktiflik kaybı

Çin’de hizmetler kesimindeki ekonomik aktifliğin, Şubat 2020’den bu yana en düşük düzeye indiği bildirildi.

İktisat ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel Hizmetler İş Aktifliği Endeksi nisanda 5,8 puan paha kaybederek 36,2’ye geriledi.

Koronavirüsün birinci dalgasının tesirlerinin hissedildiği Şubat 2020’de 26,5’e kadar düşen endeks, o vakitten bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi gördü.

İhracat artışı, nisanda son 22 ayın en düşük düzeyinde

Çin’de ihracat, nisan ayında, Haziran 2020’den bu yana görülen en düşük yıllık artışı kaydetti.

Gümrükler Genel Yönetiminin bilgilerine nazaran, nisan ayında ihracat, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 3,9 artışla 273,62 milyar dolara çıkarken ithalat binde 1 azalarak 222,5 milyar dolarda kaldı.

İhracat artış suratı, evvelki aya nazaran yüzde 73,4 azaldı. Çin’in ihracatı martta yüzde 14,7 artarken, ithalatı binde 1 azalmıştı.

Enflasyon

Çin’de nisan ayında tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 2,1, üretici fiyatları yüzde 8 yükseldi.

İmalat eserlerinin fabrika çıkış fiyatlarının hesaplandığı ÜFE’deki artışta bariz değişim gözlenmezken enflasyonun temel göstergesi sayılan TÜFE’teki artış martta yüzde 1,5 iken nisanda yüzde 2,1 oldu.

Besin fiyatları enflasyonu yüzde 1,9, besin dışı enflasyon yüzde 2,2 oldu.
Tüketici fiyatlarındaki artış, kısıtlamalarının tedarik zincirlerinde meydana getirdiği aksaklıklardan etkilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.