Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı

  • 31 Mayısta sona eren açık cezaevlerindeki mahkumların Kovid-19 müsaadelerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıyoruz.
  • Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlerimiz bedelli askerlikten faydalanabilecek.
  • Cumhurbaşkanlığı olarak Bağlantı Başkanlığımızın uyumunda kapsamlı bir 100’üncü yıl kutlama programı oluşturduk.
  • Ulusal Uzay Programı kapsamında, bir Türk vatandaşının memleketler arası uzay programına gönderilme sürecini başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programına başvurabilecek.’

SON DAKİKA: Lider Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde saat 16.25’te toplanan kritik Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı 3 saat sürdü. Lider Erdoğan gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Lider Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Milletlerarası gündemle ilgili kritik görüşmeler yaptık. 10 Mayıs’ta Danıştay’amızın kuruluş yıldönümü ve idari yargı günü vesilesiyle adalet teşkilatımızın güzide mensuplarıyla bir ortaya geldik.

Engelliler Haftası vesilesiyle 12 Mayıs’ta Ulusal Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın düzenlediği merasimde engelli gençlerimizde buluştuk.

13 Mayıs’ta Katar Buyruğu Kardeşim Pir Temim ile bir ortaya gelerek iki ülke münasebetlerini değerlendirdik.

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını 14 Mayıs’ta hizmete açtık. Dünyada 5 tane olan deniz üzerine inşa edilmiş havalimanlarından birini ülkemize kazandırdık.

Geçtiğimiz pazartesi günü Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’u ülkemize ziyareti sebebiyle Külliye’de ağırladık.

Kardeşi ve Abu Dabi buyruğuna başsağlığı ziyareti gerçekleştirdik. Hem devlet başkanlığı misyonuna seçilen Pir Muhammed’e iyi olsun dedik.

HAYATINI KAYBEDEN GENÇLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI İLETİSİ

19 Mayıs’ta gençlerimizle ve başarılarıyla bizleri gururlandıran ulusal atletlerimizle Ankara’da coşkulu bir programla kucaklaştık. Darülacezemizin temel atma merasimine katıldık, akabinde Kolombiya Cumhurbaşkanı ve ailesiyle biraraya geldik. Adana’da stadın dışında başka onbinlerle, içinde onbinlerle süper bir gençlik şölenine iştirak ettik.

Bu vesile ile gençlik şölenimizin akabinde yaşanan elim trafik kazasından, can kayıplarından duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. 3 tane kardeşimizi Hakka uğurladık. Kendilerine rahmet ve ailesi ve millete başsağlığı diliyorum.

41 yaralı evladımıza da Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Kaza sonrasında acımızı paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile geçtiğimiz hafta Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın, 2 bronz madalya ile tarih yazarak dünya şampiyonu olan boksörlerimize şahsım ve milletim ismine tebriklerimi bilhassa iletmek istiyorum.

YOKLAMA KAÇAĞI GENÇLERE MÜJDE

550 bini bulan yoklama kaçağı hadiseye gençlerimize müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli yolunu açıyoruz.

MAHKUMLARIN MÜSAADELERİ UZATILDI

Açık cezaevlerindeki kararlarının Covid-19 müsaadelerini 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz.

CUMHURİYETİN 100. YILINA GÖRKEMLİ KUTLAMA PROGRAMI

Evvel çok partili siyasi hayata geçip, akabinde darbeler ve terörle kesintiye uğrasa da kalkınma atılımlarını başlatarak, kendimize yeni bir yol seçtik. Cumhurbaşkanlığı olarak kapsamlı bir 100. yıl kutlama programı oluşturduk. Milletimize son 2 asırdaki kayıpları ve kazanımları hatırlatacak, Türkiye 100. yıl savımızı “100 yılın işini 20 yıla sığdırdık” şiarıyla hayata geçireceğiz. Gençlerimize emanet edeceğimiz 2053 vizyonundan sonraki hayallerimizi ise Malazgirt Zaferi’ne atfettiğimiz 2071 vizyonu olacak.

“HER HİZMETE KARŞI OLAN BİR MUHALEFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bizim ülkemizde gerçekleştirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınmanın eksikliği, hatta kusurları olabilir. Bunun eksiklerini kapatacak bir muhalefetle konuşmaya her vakit hazırız. Buna karşılık karşımızda yalnızca siyaset ortaya koyamayan arkayik bir muhalefet var. Getirilen her hizmete projeye karşı olan, lakin ortaya bir program koyamayan hatta niyet koyamayan bir muhalefetle karşı karşıyayız.

YUNANİSTAN’A REAKSİYON

(Yunanistan) Stratejik Kurul Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle bu türlü bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum,

F-16’lar konusunda o denli zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYELİK MÜRACAATLARI

NATO’ya üyelik müracaatında bulunan ülkeler tarihlerine bakarlarsa doğudan gelen tehditlere karşı kendilerine de katkı sağladığımızı görecekler. Geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri epeyce ağır telefon diplomasisi yürüttük. Hollanda Lideri, NATO Genel Sekreteri, İngiltere Başbakanı, İsveç Başbakanı, Finlandiya Başbakanı ile bu hususları enine uzunluğuna konuştuk.

Muhataplarımızı tamamına Türkiye’nin NATOI’nun genişlemesi, terörle uğraş ve müttefiklik vurgusuyla paylaştık. Türkiye Yunanistan ve Fransa’nın NATO’dan çıkışı devrinde Türkiye o vakit onlara takviyesi vermişti. Ne oldu? Şu anda bu Yunanistan bizimle nasıl bir ahenk içinde. FETÖ terör örgütünün Avrupa’ya gidiş güzergahı şu anda Yunanistan değil mi? Terör örgütlerini besleyen o değil mi? Şu anda 10’a yakın üs var Yunanistan’da ve bu üslerle sanki Yunanistan kimi tehdit ediyor? Bu üsler Yunanistan’da niçin kuruluyor? Şu anda AB ülkelerine 400 milyar Avro borcu olan bir Yunanistan var. Kendisiyle görüştük.

Görüşmede ortamızda üçüncü ülkeleri sokmayalım diye mutabık kaldık. Buna karşın geçen hafta bir Amerika seyahati oldu. Senatoda Türkiye’nin aleyhine ne gerekiyorsa yaptığı üzere F-16’ları Türkiye’ye vermeyin demek suretiyle Amerika’ya adeta telkinlerde bulundu.”

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.