D-8 Yatırımı Forumu’nun 25. yıl resepsiyonunda Türkiye ayrıntısı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, D-8 üyelerinin, ekonomileri, kapasiteleri ve iş birlikleri ile büyük ülkeler olduğunu belirterek, bu ülkelerin global meselelere tahliller getirebileceğini söz etti.

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’dan oluşan Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25’inci kuruluş yılı hasebiyle İstanbul’da “D-8 Yatırım Forumu” gerçekleştirildi.

D-8 Sekretaryası ve TOBB iş birliğinde gerçekleştirilen forumun 25’inci yıla özel resepsiyonu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Pakistan Yatırım Konseyi Federal Bakanı Chaudhry Salik Hussain, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lider Yardımcısı Tamer Kıran, Bangladeş Türkiye Büyükelçisi Mosud Mannan ve çok sayıda kurum temsilcisinin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, dört kıtadaki 1,1 milyar nüfuslu D-8 üyelerinin, bedellerini iş birliği, eşitlik ve adalet üzerine inşa etmeleri halinde dünyada fark yaratabileceklerini söyledi.

Bu üç prensip üzerinde çalışılırsa, dünyanın farklı yerlerindeki bu 8 ülkenin dünyaya adalet ve refah getirebileceğine emin olduğunu aktaran Kaymakcı, üye ülkelerin kendi muhtaçlık ve beklentilerine nazaran çalışmaları gerektiğini söz etti.

Kaymakcı, üye ülkelerin, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu ortak meselelere da odaklanmaları gerektiğini belirterek, D-8 üyelerinin ekonomileri, kapasiteleri ve iş birlikleri ile büyük ülkeler olduğunu ve global problemlere tahliller getirebileceklerini lisana getirdi.

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam da D-8’in üye ülkeler ortasında ekonomik iş birliğini ve ticareti teşvik etmek için son 25 yılda düzenlemeler yaptığını belirterek, Türkiye’nin D-8 sekreteryasının meselesiz çalışmasını kolaylaştırdığını söyledi.

TOBB Lider Yardımcısı Tamer Kıran ise D-8 Yatırım Forumu’na katılanların yatırım ve ticaretle dolu bir gün geçirdiğini aktararak, daha âlâ iş ortamı, ticaretin geliştirilmesi ve altyapının güçlendirilmesi için tüm çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söz etti.

D-8 VE TRT ARASINNDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Konuşmaların akabinde, D-8 ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ortasında mutabakat zaptı imzalandı. İmza merasimi TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Mutabakat zaptı imza merasiminin akabinde resepsiyonun sonunda ödül merasimi yapıldı. Merasimde, Anadolu Ajansı (AA), TRT, İslam Kalkınma Bankası, TOBB, Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı (TEPAV), Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) ödül verildi. AA ismine mükafatı AA İstanbul Haberleri Editörü Muhammed Enes Can aldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.