Depremden etkilenen 65 ilçe cazibe merkezi oldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 9 ildeki 65 ilçe, Cazibe Merkezleri Programı’na dahil edildi. Karar ile bu ilçelerdeki yatırımlar, 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanacak.

Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek. Düzenleme ile 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden önemli ölçüde etkilendiği tespit edilen 9 ilin 65 ilçesinde gerçekleştirilecek yatırımlara daha avantajlı destekler sunularak bölgedeki istihdam ve yatırım ortamının iyileştirilmesi hedefleniyor.

En az 1,5 milyon liralık yatırımlar faydalanabilecek

Yeni Cumhurbaşkanı Kararı’ndan en az 1 milyon 500 bin liralık yatırımlar faydalanabilecek. Yeni teşvik belgesi başvurusu çerçevesinde yapılacak olan yatırımlar buna dahil olacak. Mevcut yatırımlardaki gerek makine teçhizat yönünden, gerekse de yapı yönünden hasarların yerine konulmasına yönelik yatırımlar desteklenecek. Ayrıca yatırım süresi devam eden ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri çerçevesindeki yatırımlar da bu destekten yararlanabilecek.

Desteklenecek yatırım konuları, Cazibe Merkezleri Programı’nın mevcut uygulamasına göre daha geniş olacak. İmalat sanayisindeki bazı yatırımlarda belirli şartlar aranmayacak. Enerji ve madencilik ve tarım ve hayvancılık yatırımları da destek mekanizmasına dahil edilecek.

6’ncı bölge teşvikleri

Düzenleme ile 65 ilçede gerçekleştirilecek yatırımlar, en avantajlı olan 6’ncı bölge teşviklerinden faydalanacak. Finansman maliyeti desteği, yatırım tutarının yüzde 10’unu geçmemek üzere 30 milyon liraya kadar olarak uygulanacak. Bu yatırımlar KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, yatırım yeri tahsisi, Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği gibi teşvikleri kullanabilecek.

Hasar gören yatırımlar

Yeni Cumhurbaşkanı Kararı, hasar gören yatırımların yenilenmesine yönelik yatırımları da içeriyor. Ayrıca hasar gören binalar, inşaatlar yeniden yapılabilecek. Hasar gören makine ve teçhizatın tamiri veya yenisinin teminine yönelik yatırımlar teşvik belgesine bağlanabilecek. Yapı hasarının seviyesine ya da makine teçhizat hasarına göre istihdam desteklerinin belirlenmesinde mevcut ve ilave istihdam oranlarına bakılacak.

Düzenlemeden faydalanacak iller ve ilçeleri şöyle:

“Adıyaman: Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Merkez, Samsat, Sincik ve Tut. Elazığ: Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice. Gaziantep: Araban, İshahiye ve Nurdağı. Hatay: Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı. Kahramanmaraş: Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Duldadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu. Kilis: Musabeyli ve Polateli. Malatya: Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan ve Yeşilyurt. Osmaniye: Bahçe ve Hasanbeyli. Sivas: Gürün.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir