Dolar için yıl sonu varsayımları yükseliyor

Dolar/TL 20 Aralık’ta yapılan müdahalenin akabinde birinci defa 16’yı aştı. 2017’de 47 milyar lira bütçe açığı veren Hazine 2022’nin yalnızca nisan ayında 50 milyar lira açık verdi. ABD, salgın periyodunda bastığı 4,5 trilyon doları piyasadan geri çekmeye hazırlanırken ekonomistler dolar/TL kurunda sert yükseliş bekliyor.

HSBC Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kur Stratejisti Murat Toprak, Dolar/TL için yıl sonu iddialarını 16,5’ten 17,5’e yükselttiklerini açıkladı.

Bloomberg’de yer alan habere nazaran; HCBC’nin 24 Mayıs tarihli raporda, “Yüksek enflasyon ve düşük nominal faiz Türk lirası için yeni bir makro tema değil lakin enflasyonun şimdi zirve yapmadığı bir ortamda gerçek faiz dinamiği giderek artan bir biçimde TL aleyhinde seyrediyor” sözleri kullanıldı.

Raporda mevcut durumda yüzde 70’lerde açıklanan enflasyonun HSBC ekonomistlerinin iddialarına nazaran 3. çeyrekte yüzde 90’a yaklaşabileceği belirtildi. Bu durumun Merkez Bankası’nın faiz artırmaya niyetli görünmediği bir ortamda gerçek faizin yeni bir rekor düşük düzeye gerileyeceği manasına geleceği söz edildi.

Rapordaki değerlendirmelere nazaran bu nedenlerle yurt içi yerleşiklerin TL tutma isteği önümüzdeki aylarda azalıp, dolar/TL’nin daha da yükselmesine neden olabilir.

Yetkililer yeni tedbirler ve yeni enstrümanlar açıklayabileceğine dikkat çeken banka fakat mevcut siyaset ve makro tabanda bunların TL üzerindeki tesirinin süreksiz olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.