Filistin’den ABD’ye 1967 hudutlarını teşhis daveti

Filistin Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Iştiyye, ABD Kongresi üyelerinden oluşan bir heyeti Ramallah’taki ofisinde kabul etti.

Başbakan Iştiyye, kabul sırasında Kongre heyetine Filistin’deki siyasi gelişmeler ve son durum hakkında bilgi verdi.

Iştiyye, iki ülke ortasındaki ikili işbirliğini direkt güçlendirmenin yanı sıra, ABD’nin Filistin Kurtuluş Örgütü’nü terör listesinden çıkarması ve barışın ortağı olarak görmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Başbakan Iştiyye, iki devletli tahlili korumak için 1967 sonlarında Filistin Devletini tanımanın, ABD’nin Kudüs Konsolosluğu’nun ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Washington’daki ofisinin yine açılmasının mecburî olduğunu vurguladı.

İsrail’in tüm tek taraflı uygulamalarını durdurmak için ABD baskısının değerine dikkati çeken Iştiyye, İsrail’i imzaladığı mutabakatları uygulamaya ve hürmet duymaya zorlamak gerektiğini vurguladı.

Eski ABD Lideri Donald Trump, ülkesinin Tel Aviv’deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdıktan sonra 4 Mart 2019’da Filistinlilere hizmet veren Kudüs Başkonsolosluğunu kapatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mayıs 2021’de Ramallah’ta Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile görüşmesinde Washington’un Filistin ile bağlantılarına bakan Kudüs’teki konsolosluğun tekrar açılacağını duyurmuştu.

Blinken, 13 Ekim 2021’de İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında da Kudüs’teki konsolosluğu açma planını devam ettireceklerini belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Idan Roll ise Ekim 2021’de lokal bir gazeteye yaptığı açıklamada, ABD idaresinin Filistinlilere hizmet verecek Kudüs’teki konsolosluğunu yine açma planını rafa kaldırabileceğini söylemişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.