Gemisi alıkonulan İran, Yunan maslahatgüzarı bakanlığa çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına nazaran, bakanlığa çağrılan Yunan diplomata İran bayraklı geminin alıkonulmasına ait Tahran’ın şiddetli itirazı iletildi.

Yunanistan hükümetinin “uluslararası yükümlülüklerini hiçe sayarak, ABD’nin hukuk dışı baskılarına teslim olduğunun” tabir edildiği açıklamada, “İran bayrağı taşıyan bir gemideki yüke el konulması Yunan hükümeti ve gemiyi yasa dışı olarak alıkoyanların sorumlu tutulacağı milletlerarası bir eşkıyalık örneğidir.” denildi.

Açıklamada, “İran, yasal haklarından feragat etmeyecek ve Yunan hükümetinden denizcilik ve nakliyecilik alanındaki memleketler arası yükümlülüklerine uymasını bekleyecektir.” sözlerine yer verildi.

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, olumsuz hava şartları ve teknik meseleler nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran’a ilişkin geminin alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğunu duyurmuştu.

ABD idaresi, İran’a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar kapsamında Tahran idaresinin petrol satışlarını “yasa dışı” kabul ederek, müttefiklerine İran gemilerinin taşıdığı petrole el koyma davetinde bulunuyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.