Gökova Körfezi’ndeki satılık adanın fiyatı arttı

Dünyaca ünlü Gökova Körfezi’ndeki Karaca Adası, ABD’de yaşayan Türk iş insanı tarafından 7 yıldızlı otel yapılmak gayesiyle 1980 yılında satın alındı.

Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında bulunan 316 bin metrekarelik ada, 1983 yılında birinci derece SİT alanı ilan edildi. İş insanı, 41 yıl boyunca adanın vergilerini ödedi lakin SİT alanı olması nedeniyle otel inşaatına başlayamadı. Yatırımdan vazgeçen iş insanı, adayı 2015’te 78 milyon liradan internette satışa çıkardı. Karaca Adası’nın geçen nisan ayında aktüel satış fiyatı 360 milyon liraya, bu ay ise 444miyon liraya yükseltildi.

Mülk sahibi ismine adanın satışını takip eden İstanbul merkezli emlak şirketinin yönetici ortağı Uğur Özcan, “Sahibi yatırım yapmaktan vazgeçtiği için satışa çıkardı. Adada 3 müstakil mesken bulunuyor. Lakin metruk durumda. İmar affı kapsamında yapı kayıt evrakları alındı. Restore edilerek kullanılabilir. Adaya günübirlik turizm tesisi ve küçük bir marina da yapılabilir. Bunlara müsaade var. ABD’de yaşayan adanın sahibi dolar üzerinden adayı satmak istediği için fiyatı daima döviz kuruna bağlı olarak değişiyor. İlanda Türk lirası olarak yayımladığımız için fiyat arttı” dedi. 

 

 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.