Haftanın birinci günü altın fiyatları ne kadar oldu? (23 Mayıs 2022)

Geçen haftanın son süreç gününde, ons fiyatındaki yükselişe paralel kıymet kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,4 artışla 944,5 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya da yükselişle başlamasının akabinde saat 10.50 prestijiyle evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,4 artışla 948,4 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.556 lira, Cumhuriyet altını da 6.354 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,5 artışla 1.855 dolardan süreç görüyor.

Analistler, global çapta enflasyonist baskıların devamına işaret eden gelişmeler ve resesyon korkularının yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, inançlı limanlara olan talebin arttığını söyledi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Konseyi faiz kararının yanı sıra Almanya ve ABD’de birinci çeyrek büyüme ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere ağır bilgi akışının yatırımcıların odağında yer aldığını tabir eden analistler, bugün ise Almanya’da Ifo iş dünyası itimat endeksi ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların takviye, 1.880 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.