Hollanda’da hükümetten flaş karar: Konut sahiplerine fahiş kira şoku

Hollanda hükümeti, konut kahrı nedeniyle süratle artan mesken kiralarına karşı orta gelir kümelerini korumak için harekete geçti. Artık konut sahipleri, hükümetin belirlediği fiyat üstüne çıkamayacak ve konutta fahiş kira fiyatlarının önüne geçilmiş olacak.

MESKEN KİRALAMADA PUANLAMA SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge’un yaptığı açıklamaya nazaran, yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiralar, “arz-talep oyunundan” korunacak.

Yeni plana nazaran, kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir kümelerine kiralanan toplumsal konutlar üzere, hür piyasadaki konutlar için de puanlama sistemi getirilecek.

Meskenlerin büyüklüğü, oda sayısı üzere makul özelliklere nazaran puanlama yapılacak ve toplumsal konutlar haricinde hür piyasada kiralanan konutlar için en puanına nazaran en fazla 1000 ile 1250 euro ortasında bir kira bedeli saptanacak.

Bakan de Jonge’a nazaran, bu sistemler kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90’ı korunacak ve konut sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira ölçüsünü belirlemesine müsaade verilmeyecek.

“SERT LAKİN GEREKLİ BİR MÜDAHALE”

Hollandalı bakan bunun “sert fakat gerekli bir müdahale” olduğunu düşünüyor. Zira de Jonge’a nazaran, konut külfeti nedeniyle kiracılar çok fazla suistimal ediliyor. Bu da insanların geçimini etkiliyor.

Hükümet, önümüzdeki aylarda bu bahiste meclise bir bir yasal düzenleme sunacak. Yeni düzenleme kapsamında belediyeler, belli kent ya da bölgelerde kiralık konutlar için şartlar koyabilecek.

Konut sahiplerinin puanlama sistemine uyup uymadığı ya da konutunu fahiş fiyattan kiralayıp kiralamadığı belediyeler tarafından denetlenecek.

Bakan Hugo de Jonge, öğretmen, hemşire, polis memuru üzere orta gelirli şahıslara yönelik bir “uygun fiyatlı konut planı” da açıkladı. Plana nazaran, orta gelir kümelerinin mesken bulması daha kolay hale getirilecek. Beledieyeler, bu kesitlere mesken tahsis edecek.

Yeni plan kapsamında düşük gelir kümelerinin, yüksek kira maliyetleri karşısında ezdirilmemesi de amaçlanıyor. Plana nazaran, düşük gelirli bireyler için kira artışı sınırlanacak, gelirlerine uygun birer toplumsal konut tahsis edilecek. Düşük gelirlilere yönelik kira yardımı da kolaylaştırılacak.

GENÇLERİN KONUT ALMA YAŞI 23’TEN 21’E İNECEK

Hollanda hükümeti, düşük ve orta gelir kümeleri için daha fazla konut inşa edeceğini açıklamıştı. 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 900 bin konutun 350 bini orta gelir kümelerine tahsis edilecek. 250 bin konut da toplumsal kiralık mesken olarak kullanılacak.

HAK ÖRGÜTLERİ ALINAN KARARDAN MUTLU

Hollanda’da kiracı haklarını savunan örgütlere nazaran, hükümetin yüksek konut kiralarına müdahalesi çok gerekli bir adım.

Hollanda Ulusal Kiracılar Derneği’nden kamu yayıncısı NOS’a yapılan açıklamada, düzenleme ile bir konutun kalitesiyle hiç ilgisi olmayan fahiş fiyatlara karşı daha fazla kiracının korunacağını vurgulandı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE / YUSUF ÖZKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.