Hollandalı gezginin İspanya’dan Konya’ya yürüyerek geldi

İspanya’dan yaya olarak yola çıkıp 3 yıl 3 aydır yürüyerek seyahat eden Yoram Ringoet, yaklaşık 8 bin kilometre aralık kat etti.

Ringoet, Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kent şehir gezip Beyşehir’e geldi.

Beyşehir Treeking ve Tabiat Yürüyüşleri Topluluğu’nun bisiklet meskeninde konuk edilen 26 yaşındaki Yoram Ringoet, farklı insanları, kültür ve medeniyetleri daha yakından tanımak için 3 yıl 3 ay evvel ikamet ettiği İspanya’dan 40 kilo yükündeki çantasıyla yola çıktığını anlattı.

İHA’ya konuşan Ringoet, yaklaşık 8 bin kilometre yürüdükten sonra Türkiye’ye geldiğini ve vakit zaman tarihi yürüyüş yolları, vakit zaman da karayolu ve otoyol güzergahındaki kentleri gezdiğini söyledi.

“Günde 20-25 km yürüyorum”

Ringoet, yürüyüşe tek başına başladığını sonra eşi Ysis ile birlikte 2 yıl yürüyerek rotalarındaki ülkelere gittiklerini anlatarak, “Brezilyalı 41 yaşındaki eşim Romanya’ya gitti orta verdi fakat bir hafta sonra buluşup tekrar bir arada yürüyüşümüze devam edeceğiz. Bisikleti çok sevmiyorum, o yüzden yürüyerek seyahat ediyoruz. Günde 20-25 kilometre yürüyorum. Yürüyerek çok yavaş ve çok kolay seyahat ediyorum. İnsanlara daha yakın oluyorsunuz, ‘merhaba, nasılsın’ demek, konuşmak daha hoş, daha samimi. Ayrıyeten, sıkıntı ve dağ yollarından da devam ediyoruz. Bisiklet buna müsaade vermiyor. Konya’dan sonra Nevşehir Kapadokya, Gaziantep ve İran’a geçmek istiyoruz. Oradan da rotamız evvel Pakistan sonrasında Hindistan. Burada yürüyüşümüzü bitirmiş olacağız. Daima yürüyoruz, otobüse araçlara binmek yok, otostop çekmek yok. Yolda karşılaştığımız beşerler çok candan, samimi, misafirperver. Bize meyve veriyorlar, çay ikram ediyorlar, karnımızı doyuruyorlar. Geceleri çadırda kalıyoruz, konutlarında konuk edenler de oluyor. Beyşehir de çok hoş, beğendim, Eşrefoğlu Mescidine hayran kaldım.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.