İngiltere, Ücretsiz Elektronik Sigara Dağıtacak

İngiliz hükümeti, ülkede sigara içen yurttaşlarla ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Tüm devletlere örnek olması gereken uygulama kapsamında hükümet, sigara içen bireylere sigarayı bıraktırmak için hem elektronik sigara hem psikolojik hem de maddi destek verecek. Gelin bu karar ile ilgili detaylara bakalım.

56 milyon civarında nüfusa sahip olan İngiltere’de milyonlarca kişi sigara kullanıyor. Sigara içenlerin oranını 2030 yılına kadar yüzde 5’e düşürmeyi amaçlayan hükümet, o güne kadar vatandaşına tam destek verecek. Peki sigara içen İngilizleri neler bekliyor?

1 milyon kişiye elektronik sigara dağıtılacak

Alınan karar doğrultusunda, sigara içen 1 milyon İngiliz’e ücretsiz elektronik sigara kiti dağıtılacak. Bu kitlerden alan bireyler, özel psikolojik destek de alacaklar. Üstelik sigara içen kişi hamileyse, sigarayı bırakması halinde 400 sterlin ödeme de alacak. İngiltere, hamilelerin yüzde 9 kadarının sigara içtiğini tahmin ettiği için böyle bir karar aldı.

Tahminlere göre İngiltere’nin sigara bıraktırma hamlesi, hükümete 45 milyon sterline mal olacak. Sağlık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak bu para, yerel yönetimler aracılığıyla halka dağıtılmış olacak. Ancak İngiliz hükümeti bundan korkmuyor. Zira hükümet yetkililerine göre sigara kullanan bireyleri hem finansal hem de psikolojik olarak desteklemek, geçmişte de insanların sigaradan uzaklaşmasını sağladı. Yöntemin yine faydalı olacağına inanılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*