İngiltere’deki restoran menülerinde kalori bilgisi olacak

İngiltere’deki restoran menülerinde kalori bilgisi olacak

İngiltere’de 250’den fazla çalışanı bulunan restoran, kafe ve paket servisi yapan işletmelerin menülerinde yiyecek ve içeceklerin kalorisinin yazılması kararı alındı. BBC’nin aktardığına göre Sağlık ve Sosyal Bakım Dairesi, ülkede obezite rahatsızlığının önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu belirterek kalori bilgisinin paylaşılmasının insanların daha sağlıklı tercihler yapmasında rol oynadığını kaydetti.

Menülerde yiyecek ve içeceklerin kalorilerinin yer alması bazı restoran sahipleri tarafından tepkiyle karşılanırken, yeme bozuklukları vakfı karardan memnun olduğunu açıkladı.

Mark Selby karardan mutsuz

Meksika tarzı sokak yemekleri sunan ünlü bir restoranın kurucu ortağı Mark Selby, “restoran zincirinin yiyecek ve içecek bilgileri konusunda zaten tamamen şeffaf ve açık” olduğunu belirterek kalori saymaya odaklanılmasını doğru bulmadığını dile getirdi. Selby, “ziyafet çekmek” için restorana gelen müşterilerinin menüdeki kalori bilgilerine bakmayacağını savundu.

Londra’da bir restorana gelen 57 yaşındaki Patrick Callaghan, kararın yemek seçimini etkileyeceğini belirtirken, 18 yaşındaki James Howlett kalori bilgilerinin menüde yer almasının yemek tercihini değiştirmeyeceğini söyledi.

Obezite listesinde Türkiye de var

Obezite ve meme kanseri doğrudan ilişkili

Plastik ambalajlardaki kimyasallar obeziteye yol açıyor

Pandemi döneminde obezite hastalığı arttı

Fazla kilolu kişilerin torunlarında obezite riski yüksek

Gebelikte yapay tatlandırıcılı diyet bebekte obeziteyi tetikliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.