İş yeri açma ve ruhsat alma kurallarında değişiklik

Çevre Şehircilik ve Birinciyim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan, ”İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tabiata ziyan vermesi beklenen iş yerindeki tali faaliyet hususlarının, ana faaliyet konusunun sınıfıyla birebir yahut alt seviyede belirleneceği bildirildi.

Açıklamada, etraf müsaade ve lisans evrakına başvuran tesislerin ilgili kanuna uygunluğunun tespitinin sağlanmasına ait, “Çevresel tesir değerlendirmesi (ÇED) sürecine tabi tutulduktan sonra ‘Çevre Müsaade ve Lisans Yönetmeliği’ne nazaran verilen süreksiz faaliyet evrakı, yönetmelik kapsamında müracaat, açılma ruhsatı, yer seçimi ve tesis kurma müsaadesi uygulamalarında etraf müsaade ve lisans evrakı yerine geçebilecek” denildi.

Etrafına sıhhat müdafaa bandı bırakılması mecburî olan yerlere, atık sürece sanayi tesislerinin de dahil edildiği aktarılan açıklamada, “Bu biçimde atık sürece sanayi tesislerinin bulunduğu parselden dış ortama verilebilecek olumsuz tesirlerin önlenmesi sağlanacak. Bu düzenlemeden katı atık orta transfer istasyonları, katı atık aktarma istasyonları, atık su arıtma tesisleri, ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri kazanım tesisleri, tehlikeli, tehlikesiz ve özel sürece natürel atıkların geri kazanım tesisleri, deniz araçlarından kaynaklanan atıkların toplanması tesisleri, ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri kazanım tesisleri üzere tesisler etkilenecek” ifadelerine yer verildi.

GÜZELLİK SALONLARI UNSURLARINDA DEĞİŞİKLİK

Güzellik salonlarına ait hususlarda kapsamlı değişiklik yapıldığı belirtildi. Hoşluk uzmanlarınca kullanılacak tüy alma uygulamalarına yönelik aygıtların belirlenen güç hududunu geçemeyeceği aktarılan açıklamada, aygıtlara ait teknik bilgilerin ve alınan yeni aygıtların yıllık olarak vilayet sıhhat müdürlüğü ile valiliğe bildirilmesinin mecburî hale getirildiği kaydedildi.

“GÜZELLİK SALONLARINDA TIBBİ SÜREÇ YAPILAMAYACAK”

Hoşluk salonlarında yapılabilecek süreçlere kalıcı makyajın da eklendi aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Güzellik salonlarındaki yasak süreçler tekrar düzenlendi. Buna nazaran hiçbir tıbbi süreç ve bunlara ait reklam ve öteki cins tanıtım faaliyetleri yapılamayacak. Yönetmelik değişikliğiyle özel spor tesislerinin ve kuyum ticareti faaliyetleriyle ilgili ek koşullar birinci sefer yönetmeliğe eklendi” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.