İsimli tatil ne vakit bitecek? Mahkemeler ne vakit açılıyor?

Adli tatilin ne vakit biteceği konusu son günlerde sıkça sorulmaya başladı.Adliyelerde işi olan yahut mahkemelerde devam eden davası bulunan vatandaşlar isimli tatilin bitiş tarihini araştırıyor.

Bilindiği üzere isimli tatil her yıl 20 Temmuz’da başlıyor.2022 yılındada bu tarihte başlayan isimli tatilin ne vakit biteceği konusu merak uyandırdı.

Peki isimli tatil ne vakit bitecek? Yeni isimli yılı ne vakit başlayacak? İşte merak edilenler..

Adli tatil ne vakit bitiyor?

Adli tatil her sene birebir tarihlerde düzenlenmektedir. 20 Temmuz 2022 tarihinde başlayan isimli tatilin bugün son günü. Yani isimli tatil 1 Eylül 2022 itibariyle sona erecek.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda yer alan “Adli tatil süresi” başlıklı 102. hususunda: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni isimli yıl bir Eylülde başlar.” sözleri bulunmaktadır.

Adli tatilde hangi davalar devam eder?

Adli tatilde, yalnızca aşağıdaki davalar görülür;

a) İhtiyati önlem, ihtiyati haciz ve kanıtların tespiti üzere süreksiz türel muhafaza, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve öbür müracaatlar hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ait dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

d) Ticari defterlerin kaybından ötürü kayıp dokümanı verilmesi talepleri ile değerli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yine yapılandırılmasına ait işler ve davalar.

f) İsimli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim kararlarına nazaran, mahkemenin vazife alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda hızlı olduğu belirtilen yahut taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece hızlı görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların muahedesi hâlinde yahut dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, üstteki iş ve davalara bakılması, isimli tatilden sonraya bırakılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.