İspanya ve İtalya’da orman yangınları

İspanyol basınında, Avrupa Birliği Orman Yangınları Bilgi Sistemi’ne (EFFIS) dayandırılan haberlere nazaran, İspanya’da 2022’nin başından beri 200 bin hektar orman toprağı yandı.

Bu ortada, ülkenin güneybatısında Atlas Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları’ndan Tenerife’de geçen perşembe çıkan orman yangını devam ediyor.
İspanyol basınına nazaran, Tenerife’deki orman yangını 2 bin 423 hektarlık yeşil alanı etkiledi. Adanın kuzeyinde yaklaşık 600 kişi tedbiren tahliye edildi.
İtfaiyeciler, yangını denetim altına alabilmek için havadan ve karadan müdahale ediyor.

İtalya da orman yangınlarından etkilendi

AA’nın haberine nazaran; İspanya’ya nazaran daha düşük olsa da İtalya’da da yılbaşından bu yana kıymetli oranda yeşil alan yangınlar sebebiyle tahrip oldu.

İtalyan ANSA ajansının EFFIS’e dayandırdığı haberine nazaran, 2022’de İtalya’da çıkan 243 yangında 27 bin 883 hektarlık orman alanı ziyan gördü.

İtalya’da da farklı noktalarda orman yangınları sürüyor.

Ülkenin kuzeydoğusunda Slovenya sonuna yakın Gorizia kenti civarında Carso mevkisinde geçen hafta başlayan yangın denetim altına alındı. Slovenya’da devam eden orman yangınının İtalya’ya sıçrama ihtimali sebebiyle tedbiren hudut bölgesinde riskli durumdaki 300 kişi tahliye edildi.

Toskana Bölgesi’nde de Maremma kenti civarı ile Grosseto kentinin yakınlarındaki orman yangınlarını söndürmek için itfaiye grupları havadan ve karadan müdahale ediyor.

Bu ortada, her iki ülkede de çok sıcak hava tesirli olmaya devam ediyor. İtalya’da da İspanya’da da çok sıcaklar sebebiyle kimi kentlerde kırmızı alarm verilmiş durumda.

İspanya’nın güneyindeki Cadiz ve Cordoba’da sıcaklıkların 45 dereceye kadar çıktığı, İtalya’da ise 19 kentte sıcaklıkların 40 derece ve üzerine çıkması sebebiyle halkın uyarıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.