İtalya’nın Kokain Hükümdarı Morabito, yıllarca kaçak yaşadıktan sonra ülkesine iade edildi

Güney Amerika’da uydurma kimlik kullanarak onlarca yıl yaşayan Kokain Hükümdarı Rocco Morabito, Brezilya tarafından İtalya’ya iade edildi.

İtalya’nın en çok aranan firarilerinden biri olan ve Ndrangheta mafyasının önde gelenlerinden Rocco Morabito, yaklaşık 28 yıl kaçak yaşadıktan sonra Brezilya tarafından iadesi gerçekleşti ve çarşamba günü Roma’ya geldi.

Mayıs 2021’de Brezilya’da tutuklanan ve “kokainin kralı” olarak bilinen Morabito’nun artık çeşitli uyuşturucu cürümlerinden 30 yıl mahpus cezasına çarptırılması bekleniyor.

Parlamentonun mafyayla uğraş kurulu lideri Nicola Morra, Facebook’ta “O kabahat çetelerinin uluslararasılaşmasında değerli bir mimardı ve kokain simsarlarının da hükümdarı oldu” dedi. Ayrıyeten Morabito’nun Ndrangheta mafyası için kilit bir isim olduğuna da dikkat çekti.

28 YILDIR KAÇAK YAŞIYOR

Ndrangheta, İtalya’da Calabria’nın güney bölgesinde bulunuyor ve Cosa Nostra’yı geçerek ülkedeki en güçlü mafya kümesi ve dünyanın en büyük hata çetelerinden biri haline geldi.

56 yaşındaki Morabito; Milano, Palermo ve Reggio Calabria kentlerindeki başka davalarda milletlerarası uyuşturucu kaçakçılığı cürmünden karar giymişti.

Corriere della Sera gazetesinin haberine nazaran Morabito, 1994’ten beri İtalya tarafından aranıyordu. Polis, Ekim 1994’te Kokain Hükümdarı lakaplı Morabito’yu doğum gününde yakalamış, lakin kaçmayı başarmıştı.

Morabito’nun izini sürmek ve cezasını çekmesi için İtalya’ya iade edilmesi hedefiyle 1995 yılında memleketler arası bir tutuklama buyruğu çıkarıldı.

2017 yılında Uruguay’da yakalandığında Morabito, takma isim ve uydurma Brezilya pasaportu kullanarak bir kıyı beldesindeki lüks bir villada 13 yıldır yaşıyordu. Yetkililer, ülkeye Francisco Capeletto ismine uydurma bir Brezilya pasaportu ile girdikten sonra Uruguay’da ikamet ettiğini söylediler. Tutuklanması sırasında ise polis 9 mm’lik bir silah, 13 cep telefonu ve bir ölçü nakit paraya el koydu.

Morabito, İtalya’nın en çok aranan mafya işverenleri listesinde ikinci sırada yer alırken, 1993’ten beri kaçak olmasına karşın Sicilya’daki Cosa Nostra’da hâlâ en yüksek güce sahip olduğu düşünülen Matteo Messina Denaro ise birinci sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.