Kaliforniya’da şiddetli orman yangınları: 11 bin kişi tahliye edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Placer ve El Dorado kasabalarının yakınında 6 Eylül’de başlayan orman yangını, 16 bin 500 hektardan fazla alanı küle çevirirken bölgede 11 binden fazla kişinin konutlarını terk etmesine neden oldu.

Kaliforniya eyaletinin kuzeyindeki Placer kasabasına bağlı Oxbow Havzası’na giden Mosquito yolunda 6 Eylül’de başlayan yangın devam ediyor.

Placer ve El Dorado kasabasına bağlı birçok yerleşim ünitesini tesiri altına alan yangın, 16 bin 500 hektardan fazla ormanı küle çevirdi. 6 bine yakın yapının yangından etkilendiği belirtilirken, 11 binden fazla insanın meskenlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Yangının yalnızca yüzde 10’nun şu ana kadar denetim altına alınabildiği bilgisi Kaliforniya Orman Yangınları Ajansından paylaşılırken, yangının yayılarak bölgedeki başka kasabaları da etkileyeceği kaydedildi.

‘ÇOK TELAŞLIYIZ 45 GÜN KONUTA DÖNEMEYEBİLİRİZ’

Yangın bölgesinden tahliye edilen binlerce bölge sakini Sacramento’daki Sierra Koleji’nde kalıyor.

Tahliye edilenlerden Derick Jones isimli bölge sakini kaldığı Sierra Koleji’nde, yangına ait AA muhabirine konuştu.

Jones, “Çok telaşlıyız. Geri dönebilecek bir konutumuzun olup olmadığını bilmiyoruz. Şimdi yüzde beşinin denetim altına alındığını söylüyorlar. Foresthill’den Sugarpine ve kent merkezine kadar yangının ilerlediğini ve kasabamızı yutmak üzere olduğunu söylüyorlar. Ancak kasabayı kurtarmak için yalnızca 85 itfaiyeci var.” dedi.

Köpeği ile Sierra Koleji’nin otoparkında kalacağını belirten Jones, 30 ile 45 güne kadar meskenlerine dönemeyeceklerini söyledi.

‘BU FELAKETİ BİRİNCİ SEFER GÖRDÜK’

Jones, etraftaki insanların kendisine şişme yatak, su ve öbür materyaller verdiğini, bir komşusunun kendisine aracını verdiğini lisana getirdi.

Henüz meskeninin yangında yanıp yanmadığını bilmediğini tabir eden Jones, yangının Foresthill kasabasının tarihi mahallelerine yayılmasından endişelenildiğini belirtti.

Donald Garner isimli bölge sakini ise 14 yıldır orada olduğunu ve daha evvel bu türlü bir felaket görmediğini kaydetti.

Garner, eşini, kız kardeşinin konutuna bıraktığını kendisinin de burada kaldığını aktararak, aracının su pompasının arızalandığını ve onu tamir etmeye çalıştığını, kedisini de kaybettiğini söyledi.

Yangının bir kundakçı tarafından çıkarıldığının tez edildiğini belirten Garner, bu bireye çok kızgın olduğunu bildirdi.

Ekim ayının ortalarına kadar Sierra Koleji’ndeki barınakta kalacaklarının söylendiğini tabir eden Garner, yangının denetim altına alınması için dua ettiğini lisana getirdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.