Kış mavisi gerçekmiş… Daha az gün ışığı depresyonun habercisi

Uzmanlar, daha az gün ışığı ve daha az toplumsal aktivitenin insanları nitekim daha depresif hale getirdiğini söylüyor.

Güneş ışığı azaldıkça, toplumsal toplantılar yavaşlamaya başladıkça ve ağır seyahat dönemi sona erince, Kuzey Yarım Küre’de yaşayanlar önümüzdeki aylarda depresif belirtiler hissedebilirler.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, uzmanlar, yazdan sonbahara ve kışa geçiş periyodunun kimileri için kuvvetli olduğunu ve kimilerinin “kış mavisi” olarak tanımladığı bir fenomene neden olduğunu söylüyor.

Yılın ilerleyen vakitlerinde, güneş ışığı da daha ender hale gelecek ve kişinin sirkadiyen ritmini bozacak, bu da depresyon gelişimi için bir risk faktörü oluşturuyor.

YAZ AYLARI BİRÇOK AKTİFLİKLE DOLU

Stanford Üniversitesi’nde bir psikiyatri profesörü ve Alto Neuroscience’ın kurucusu ve CEO’su olan Dr. Amit Aktif, bir kişiyi depresyondan yahut hayatındaki öbür sıkıntılardan uzaklaştırabilecek birçok aktivitenin sonbaharda “kurumuş gibi” göründüğünü söyledi.

Etkin, “Yaz aylarında beşerler daha çok toplumsallaşabilir, daha fazla dışarıda olabilir, daha fazla seyahat edebilir, daha fazla tatile gidebilir, bu da depresyonu hafifletmeye yahut karşılaşabilecekleri zorluklardan onları uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.”

“Yalnızca etrafa değil, faaliyetlerimize nazaran de mevsimlerdeki geçiş, daha büyük depresyon riskine yol açabilir.”

“Yaz ayları birçok kişi için çoklukla buluşmalarla doludur. Düğünler yaz aylarında daha yaygındır, tatiller, barbekü üzere etkinlikler için büyük aile bir ortaya gelir” dedi.

Chinet tarafından 2019’da yapılan bir anket, ortalama bir Amerikalının yaz aylarında kış aylarına nazaran yüzde 31 daha toplumsal olduğunu, daha fazla beşerle bir ortaya geldiğini ve nüfusun yarısının her yıl bir tıp yaz aktifliği planladığını buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.