Kudüs'te Yahudi yerleşimcilere protesto

Kudüs’te Yahudi yerleşimcilere protesto

Doğu Kudüs’teki Petra Oteli’nde düzenlenen protestoya, Avrupalı diplomatların yanı sıra Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer de katıldı.

Protestoya katılan Filistinliler ile Kudüs’teki kiliselerin temsilcileri, Yahudi yerleşimcilerin Petra Oteli’nin ele geçirdikleri kısmından çıkarılmasını talep etti.

Kudüs Rum Ortodoks Kilisesinden tepki
Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi Patriği 3. Theophilos, burada yaptığı açıklamada, “Maalesef, aşırılık yanlılarının (Ateret Cohanim) yasa dışı faaliyetlerini biz ve diğer kiliselerin temsilcileri defalarca uyardık. Suç işleyen bu grup, hukukun üstündeymiş gibi davranıyor.” dedi.

Patrik 3. Theophilos, “İsrailli aşırılık yanlıları, sevgili kadim şehrimiz Kudüs’ü hedef alıyor ve ele geçiriyor. Yasa dışı ve tehlikeli icraatlarını herkese dayatıyor.” şeklinde konuştu.

Kudüs’teki Rum Ortodoks Patrikhanesine ait tarihi Petra Oteli’nin Filistinli bir aileye kiralanan kısmı, 27 Mart akşamı Yahudi yerleşimcilerce ele geçirilmişti.

Hukuksuzluk dernekler üzerinden yürüyor
Fanatik Yahudiler tarafından yönetilen Ateret Cohanim Derneği, Doğu Kudüs’te Filistinlilerin nesillerdir yaşadığı evlerin, Yahudilere ait olduğunu iddia ederek sık sık Filistinlileri mahkemeye veriyor.

İsrail mahkemeleri ise genellikle Ateret Cohanim lehinde karar vererek işgali ve yasa dışı yerleşimi meşrulaştırıyor.

Zelenskiy, Putin ile görüşmek için Kudüs’ü işaret etti

 

Doğu Kudüs’teki Yahudiler için 730 yeni konut

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.