Kurdaki düşüşün perde gerisi: ‘Merkez ve kamu bankaları 3 milyar dolarlık satış yaptı’

Türk Lirası’ndaki bedel kaybını durdurmayı ve kredileri kısmayı amaçlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçen cuma aldığı karar sonrası Merkez Bankası ve kamu bankalarından ağır döviz satışı gerçekleştirildi. 

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran geçen hafta cuma günü kararın açıklanmasıyla birlikte başlayan ve bu hafta ferdi ve kurumsal talebi karşılamaya çalışan döviz satışı 2-3 milyar doları buldu.

Merkez Bankası ise para ve banka istatistiklerinde 24 Haziran ile biten haftaya ait memleketler arası net rezerv datalarını açıkladı. 17 Haziran haftasında 7 milyar 380 milyon dolar ile 20 yılın en düşük düzeyine gerileyen IMF tanımla net memleketler arası rezervler 24 Haziran haftasında 7 milyar 531 milyon dolar ile yine 20 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti. 

Analistler bu hafta da yaşanan döviz satışlarından kaynaklı net milletlerarası rezervlerde kaybın sürmesini bekliyor.

BDDK KARARI SONRASI SERT DÜŞÜŞ

Geçen hafta cuma günü dolar/ TL’nin Türkiye piyasalarında günü 17.39 lira düzeylerinden tamamlamasının akabinde BDDK’nın TL kredi için döviz varlığı sonu kararını açıkladı. BDDK’nın TL kredi kullanılıp döviz alınmasını engellemek için aldığını açıkladığı karar birinci etapta döviz varlığı sonu aşan şirketlerin döviz satışına yol açabileceği biçiminde yorumlandı. Türkiye piyasaları kapalıyken ise dolar/ TL bu karara sert bir reaksiyon verdi ve 16.47 liraya kadar geriledi.

KAMU BANKALARI VE MERKEZ BANKASI AĞIR BİÇİMDE SÜREÇ YAPTI

Pazartesi sabah Türkiye piyasaları açılana kadar 16.09 liraya kadar inen dolar/ TL, piyasalar açıldıktan sonra ise gelen ağır ferdî talep nedeniyle 16.40 liraya yükseldi. 

Dünya gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine nazaran; bankacılık kaynakları, cuma kararın açıklanmasının akabinde pazartesi piyasalar açılıncaya kadar kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın ağır bir formda düşük hacimli piyasada süreç yaptığını lisana getirdi.

ÖNCE FERDÎ SONRA KAMUSAL TALEP

Pazartesi günü 1 milyar dolara yaklaşan ferdi talep nedeniyle kamunun döviz satışının sürdüğünü söyleyen bankacılık kaynakları salı gününden itibaren ise dövizde kurumsal talebin ortaya çıktığını vurguladı. 

Bankacılık kaynakları bunu şaşırtan olarak yorumlarken kamunun da bu talebi karşılamak için satışlara devam ettiğini lisana getirdi. Dolar/TL ise hafta boyunca 16.09-16.73 lira ortasında hareket etti. Türkiye piyasaları kapalıyken ulaşılan 16.09 lira piyasalar açıkken bir daha görülemedi. 

Kaynakların verdiği bilgiye nazaran cuma günü karardan itibaren düne kadar kamunun sattığı döviz ölçüsünün 2-3 milyar doları buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.