Maymun çiçeği virüsü 5 ülkede tespit edildi

Maymun çiçeği virüsü şu ana kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD ve Kanada’da tespit edildi. Yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleri ile kendini gösteren, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden olduğu bilinen maymun çiçeği virüsünün İspanya’da 23, Portekiz’de 20, İngiltere’de 8, Kanada’da 15, ABD’de ise 1 şahısta tespit edildiği belirtildi. Yetkililer, virüsün cinsel yolla bulaştığına dair bulguların olduğunu aktardı.
Portekiz’deki yetkililer 20 maymun çiçeği hadisesinden 5’inin durumunun uygun olduğunu açıklarken, İspanya’da 23 maymun çiçeği hadisesinden büyük çoğunluğunun Madrid bölgesinde tespit edildiği belirtildi. Kanadalı yetkililer 15 maymun çiçeği hadisesinin incelendiğini belirtirken, ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan 1 bireyde birinci maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği aktarıldı.

İngiltere’deki yetkililer ise maymun çiçeği virüsü ile ilişkilendirilen hadiselerin virüsü yurt dışı seyahatleri sırasında kaptığına dair rastgele bir belirti olmadığını söyledi. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), insanların virüsü tam olarak nerede ve nasıl edindiklerinin araştırıldığını açıklarken, İngiltere’deki 8 hadiseden 7’sinin Afrika’ya yakın vakitte yapılan seyahatlere katılmadığını belirtti. UKHSA, bu bireylerin virüse İngiltere’de yakalandığını ve halk sıhhati için virüsün düşük risk taşıdığını söyledi.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı Baş Tıbbi Danışmanı Susan Hopkins, maymun çiçeği virüsünü “nadir ve olağandışı” olarak nitelendirdi. UKHSA’dan epidemiyolog Mateo Prochazka ise virüsün cinsel yolla bulaşabileceğine dair bulguların olduğunu söyledi. Prochazka yaptığı açıklamada, “Daha da tuhaf olan, enfeksiyonu cinsel temas yoluyla kapmış üzere görünen olaylar bulmak. Bu, salgın cevabı ve denetimi üzerinde tesirleri olacak yeni bir bulaşma yolu. Bedeninde rastgele olağandışı kızarıklık fark eden bireylerin gecikmeden sıhhat kuruluşlarına müracaat etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.