Merkez Bankası: Enflasyona en bariz katkı güç fiyatlarından

Merkez Bankası’nın haziran ayına ait Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda enflasyondaki yükselişe en bariz katkının güç kümesinden geldiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Haziran’da hizmet kümesinde yıllık enflasyonun tüm alt kümelerde arttı. Enflasyondaki yükselişe en besbelli katkın güç kümesinden geldi.

Raporda, tüketici yıllık enflasyonu temel mallar kümesinde hudutlu bir ölçü gerilerken öbür alt kümelerde yükseldi. Enflasyondaki yükselişe en bariz katkı güç kümesinden geldiği belirtildi.

Enerji enflasyonu Türk lirası cinsinden milletlerarası güç fiyatlarındaki görünüme paralel olarak akaryakıt, doğal gaz ve elektrik kalemleri öncülüğünde kıymetli ölçüde yükseldi.

ENERJİ ENFLASYONU YÜZDE 151,5

Enerji fiyatları Haziran ayında yüzde 16,16 oranında artarken küme yıllık enflasyonu 30,12 puanlık yükselişle yüzde 151,33 oldu.

Uluslararası ve yurt içi güç fiyatlarında ulaşılan yüksek düzeyler ve tedarik zincirlerindeki aksaklıklar üretici fiyatlarını olumsuz etkiledi. Ana sanayi kümelerine nazaran incelendiğinde, yıllık enflasyonun tüm alt kümelerde yükseldiği görülürken, bilhassa güç enflasyonundaki artış dikkat çekti.

Fiyat artışları alt kalemler geneline yayılırken, rafine edilmiş petrol eserleri, ham petrol ve doğal gaz, basım ve kayıt hizmetleri, elektrik-gaz-buhar ve iklimlendirme, kimyasal eserler ile içecekler alt kalemlerindeki artışlar öne çıktı.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 93,9

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları Haziran ayında yüzde 2,09 oranında arttı. Bu kümede yıllık enflasyonu 2,30 puan yükselerek yüzde 93,93 oldu. Yıllık enflasyon işlenmemiş besinde 5,96 puan düşüşle yüzde 91,65’e gerilerken, işlenmiş besinde 10,03 puan artışla yüzde 96,04 düzeyine yükseldi.

İşlenmemiş besin kümesinde mevsimsellikten arındırılmış bilgiler zerzevat fiyatları kaynaklı olarak taze meyve zerzevat fiyatlarında gerilemenin devam ettiğine işaret ederken, başka işlenmemiş besin kaleminde çiğ süt referans fiyat düzenlemesinin etkilediği süt ile pirinç, patates ve kuruyemiş fiyatlarındaki artış dikkat çekti.

ALKOL VE TÜTÜNDE YILLIK ARTIŞ YÜZDE 71

Alkollü içecekler ve tütün eserleri fiyatları haziran ayında yüzde 2,61 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 70,99’a yükseldi. Alkollü içecek fiyatlarında vergi oranlarındaki artışın da yansımaları izlenmiştir. Bu periyotta alkol-tütün kümesinin aylık tüketici enflasyonuna katkısı 0,12 puan oldu. Yurt içi üretici fiyatları Haziran ayında yüzde 6,77 oranında artmış, yıllık enflasyon 6,15 puan yükselişle yüzde 138,31 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.