Mersin’de bakımı devam eden Abdülhamid Han vazife için gün sayıyor

Türkiye son yıllarda güçte dışa bağımlılığını sonlandırmak için bir çok adım attı.

Akdeniz ve Karadeniz’de doğal kaynakları bulmak için alınan sondaj gemileri de bunların en kıymetlisi oldu.

Karadeniz’de meyvesini veren bu adımların sonuncusu ise filoya 4. olarak eklenen Abdülhamit Han gemisi oldu.

Bakımı devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ismini ‘Abdülhamid Han’ olarak açıkladığı Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisinde çalışmalar Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı’nda sürüyor.

Görev için son 25 gün

Kırmızı beyaza boyanan ve Türk bayrağı işlenen gemideki çalışmaların 25 gün içinde tamamlanarak misyona hazır hale geleceği öğrenildi.

Mersin-Antalya D-400 karayolundan geçen herkesin rahatlıkla gördüğü devasa gemi vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Yoldan geçen vatandaşlar mola verip geminin oluşturduğu süper görüntüyü izleyerek hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Bazı vatandaşlar da kıyı kenarında kamp kurarak hem deniz keyfini yaşıyor, hem de ‘gurur’ tablosunu izleyerek gününü geçiriyor.


“15 Temmuz’da misyona başlayacak”

Yedinci jenerasyon olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına değerli bir güç katması bekleniyor.

Çift kule ile faal pozisyonlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşmasının ardından çalışmalara başlanan geminin 15 Temmuz’da vazifeye başlamasının planlandığı öğrenildi.


“Bunlar büyük hizmetler”

Bölgede kamp yaptığını ve karşısında ‘Abdülhamid Han’ gemisinin hazırlandığını belirten vatandaşlardan Kemal Savran, “Vatanımıza, milletimize iyi uğurlu olsun. Karşımızda Akdeniz, Abdülhamid Han görüntüsü, karşımızda Kıbrıs. Bugün burada kamp yapalım dedik. Gururluyuz. Dosta itimat düşmana endişe salan üretimlerimiz başladı çok şükür. Bunlar büyük hizmetler. İnşallah çocuklarımız ve geleceğimiz için hoş ve emin adımlarla amaçlarımıza ilerliyoruz” dedi.

“Emeği geçen herkese teşekkür ederim”

Kardeşiyle birlikte kamp yapanlardan Selahattin Savran da, ‘Abdülhamid Han’ gemisi görüntüsü karşısında kamp yapmanın kendileri için hoş olduğunu kaydetti.

Muğla Fethiye’den seyahat gayeli geldiklerini anımsatan vatandaşlardan Tuğrul Kaynak ise, “Gelirken yol kenarında tesadüfen gördük. Televizyonlarda daima görüyorduk lakin sahiden süper olduğunu canlı canlı şahsen gördük. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.