Michael Moore’dan ‘Bağımsızlık Günü’ deklarasyonu: ABD vatandaşlığını topa tuttu

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni politik sıkıntılarını ve yakın tarihini sert bir eleştirel lisanla inceleyen belgesel sinemalarıyla ünlenen usta direktör Michael Moore, huzur bozan son olaylardan bıktığını tabir ederek ABD vatandaşlığını topa tuttu.

ABD’de Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Temmuz’da ‘Deklarasyonum’ isimli bir deklarasyon yayımlayan Moore, ülkenin gündemine oturmayı başardı.

Ülkenin beyaz üstünlüğünün tehlikesi altında olduğunu tez eden Moore, bu türlü bir ülkede yaşamayı reddettiğini fakat ülkeyi terk etmeyeceğini belirterek, “Yani bir meselemiz var” tabirlerini kullandı.

KÜRTAJ YASAĞINI GAYE ALDI

Moore, ABD’de gebe bayanların çocuklarının canı üzerinde ne kadar hak sahibi olacağını ve kürtaj yasasının yasaklanmasının federal mahkemenin sorumluluğunda olup olmadığını pahalandıran Roe v. Wade kararının Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmesini amaç aldı.

Söz konusu yasağın iptal münasebeti kürtaj yasağının federal mahkemenin sorumluluğu altında olmadığını ve bunun lokal kanunlara bırakılması gerektiğini söylüyordu.

Çocukların kürtaj yoluyla öldürülmesinin yasaklanmasının önünü açan federal maddeyi iptal eden Yüksek Mahkeme’nin bu kararı ülkede tartışma yaratmıştı.

Moore da kararın yanında, kararı iptal eden mahkemenin karşısında bir yer tuttu. Moore bu kararın bayan haklarını maksat aldığı görüşünü savundu.

“GERİ ALINANA DEK DURMAYACAĞIM”

“Kadınların hakları tam olarak iade edilmediği ve eşit hakları Anayasamızda yer almadığı sürece bu mevzuda çenemi kapatmayacağım” diyen Moore, akşam yemeği metaforu vererek şunları söyledi:

“Beni akşam yemeğine çağırırsanız burada konuşacağım tek mevzu bu (Roe kararının iptali) olacak. Roe kararı geri alınana ve Kongre’nin yüzde 51’i bayanlardan oluşana dek durmayacağım.”

Ayrıca ABD’deki zencilerin haklarıyla ilgili olarak “Siyah Amerikalıların toplu olarak hapsedilmesine son verilmesini” ve “polisin siyah insanları vurmasına son verilmesini” talep eden Moore, yaklaşan seçimlerde faal olarak rol alacağını da söyledi.

Kaynaklar: michaelmoore.com / Sputnik Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.