Muğla'daki zeytin ağaçlarının verimsizliği araştırılıyor

Muğla’daki zeytin ağaçlarının verimsizliği araştırılıyor

Muğla’da yıllık 183 bin ton zeytin üretiliyor. Ülke genelinde 17 milyon zeytin ağacı ile dördüncü sırada bulunan Muğla’daki zeytin ağaçlarının verimsizliği sebebinin araştırılması amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliğinde çalıştay düzenlendi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın da katıldığı çalıştaya Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı üzerine uzmanlaşmış akademisyenler, STK temsilcileri ve üreticiler katıldı. İki gün sürecek çalıştay sonunda sonuç bildirgesi yayımlanacak.

‘Yaprak solgunluğu, dal kanseri gibi etmenler zeytinlerde verimsizliği artırdı’

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, 17 milyon zeytin ağacı ile Muğla’nın çok önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretimi merkezi, yıllık zeytin üretim miktarının ise 183 bin ton olduğunu belirtti. Saylak, şunları kaydetti:

Ülkemizde ve özelinde yaklaşık 17 milyon zeytin ağacını barındıran bu güzel coğrafyada son yıllarda yaprak solgunluğu hastalığı, dal kanseri gibi etmenlerle ne yazık ki zeytinlerde verimsizliğimiz arttı. Özellikle taban arazilerde o kocaman ağaçların verimsizliği bizi üzüyordu. İlimizin zeytin varlığının yüzde 70’ini karşılayan başta Milas olmak üzere, Bodrum, Yatağan ve merkez ile Menteşe’de 52 üreticimiz ile 500 dekarlık alanda özellikle verimsiz alanlara giderek buralarda demontrasyon uygulamasına başladık. Dünyanın gıdaya olan, sıvı yağa olan ihtiyacı arttıkça üretimi de arttırmamız gerekiyor. Ama her ne pahasına olursa olsun üretim değil, kaliteli bir zeytinyağı üretmek zorundayız. Kaliteli bir sofralık zeytinyağı üretmek zorundayız.

‘Son dönemlerde zeytin bolluğunda sıkıntılarımız var’

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, üniversite olarak AR-GE birimlerinin hem kamu, hem de özel sektör çalışmalarına destek verdiğini belirterek, “Dünyanın en eski ağaçları arasında yer alan zeytin doğanın insan yaşamına sunduğu en önemli armağanlardandır. Öyle ki, Kur’an-ı Kerim’de 7 defa adı geçen zeytin ve zeytinyağı kıymetli bir meyve olması ile adı geçmektedir. Bugün gerçekleştireceğimiz çalıştay, ülkemiz ve ilimiz zeytinciliğine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün bu konuda daha önce yapılan bir çalışmasının olmadığını ve bunun bir ilk olduğunu belirtti. Gökcan, çalıştayın bu açıdan çok önemli olduğunu ve önümüzdeki süreçte izlenecek yol haritasının da ortaya konulacağını açıkladı.

Gökcan, “Son dönemlerde zeytin bolluk ve bereket anlamında bir kısım sıkıntılarımız var. Bu çalıştay bu açıdan çok önemli. Zeytin bolluk ve bereket denek. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha bolluk ve bereket yaşarız” ifadelerini kullandı.

Zeytinde verimlilik konusunda Muğla’da sıkıntı var

Muğla Valisi Orhan Tavlı, 2020’de Muğla’da göreve başladığında milletvekilleri ile Muğla’nın turizm ve tarım alanında neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını, bu konuda ilgili bakanlıklarla da görüşmeler yaptıklarını söyledi. Vali Orhan Tavlı, “Zeytinde verimlilik konusunda Muğla’da sıkıntı olduğunu gördük. 17 milyon zeytin ağacımız var. Ama verimlilik konusunda yapmamız gerekenler vardı. Zeytin sadece zeytin ağacı ve meyvesinden ibaret değil. Bizlere düşen katma değeri yüksek ürünler haline getirmemiz lazım” diye konuştu.(Sözcü)

Erdoğan: Bizim ayçiçeği, zeytinyağı, böyle bir sorunumuz yok

Zeytinliklerdeki madencilik faaliyetlerine izin

Zeytin ihracatçısından 1 milyar dolar hedefi

KDV indirimi zeytin ve zeytinyağına da yansıdı

Zeytinyağı ‘altın’ oldu

Harvard Üniversitesi açıkladı: Zeytinyağı ‘kanserden’ koruyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.