Nazi periyodunda yağmalanan yapıtların tarihi gün yüzüne çıkacak

Nazi periyodunda, Yahudi kimliğinin ve kültürünün tüm izlerini ortadan kaldırmak emeliyle Yahudi vatandaşların 600 bine yakın yapıtının yağmaladığına inanılıyor. Sanat yapıtlarının birçok artık Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ünlü müzelerde sergileniyor olsa da yeni bir kanunla bu yapıtların nasıl ortaya çıktıkları, bu müzelere nasıl geldikleri belgelenecek.

Yasayı imzalayan Vali Kathy Hochul yeni kanunla ilgili şunları söyledi: “New Yorklular olarak Holokost’tan kurtulanlara olan önemli bağlılığımızda birleştik: Asla unutmayacağız. Onlara, ailelerine ve Holokost’ta telef olan altı milyon Yahudi’ye, anılarını onurlandırmayı ve gelecek kuşakların bu çağın dehşetini anlamasını sağlamayı borçluyuz.”

Bu yasa tasarısıyla, eyalet içindeki müzelerin çalınan sanat yapıtlarının tarihi hakkında bilgi vermesi sağlanacak ve bu cins yapıtlara, tarihlerini anlatan bir tabela eşlik edecek.

Ayrıca 1945’ten evvel yapılmış ve Nazi devrinde Avrupa’da el değiştiren fotoğrafların, kayıp sanat kayıtlarında yer alması gerekecek, böylelikle kurbanların mirasçıları çalınan yapıtları geri alabilecekler.

Eyalet Senatörü Anna M. Kaplan ise şu sözlerle yapıtların tarihinin neden kıymetli olduğunu açıklıyor: “Bugün, daha evvel Naziler tarafından çalınan sanat yapıtları, New York etrafındaki müzelerde, burada seyahat ettikleri karanlık yollardan habersiz olarak asılı olarak bulunabilir. Holokost tarihinin gelecek jenerasyonlara aktarılması çok kıymetli olduğu için, şeffaf olmamız ve Naziler tarafından çalınan sanat yapıtlarına bakan herkesin onun nereden geldiğini ve tarihteki rolünü anlamasını sağlamamız hayati kıymet taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.