Prens Charles, Ukraynalı mültecileri ziyaret etti

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu Galler Prensi Charles, Romanya’daki Ukraynalı mültecileri ziyaret etti.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu Galler Prensi Charles, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri ziyaret etmek üzere Romanya’nın başşehri Bükreş’e geldi. Clarence House tarafından yapılan açıklamada, “Romanya hükümdarı Margareta ile bir arada Galler Prensi Charles, Romanya makamlarının, memleketler arası ve mahallî örgütlerin Ukrayna’daki insani krize verdiği eksiksiz yansıyı direkt görmek için Bükreş’teki Romexpo Bağış Merkezini ziyaret etti” denildi.

Clarence House, ziyaretin bir kesimi olarak Prens Charles’ın Ukrayna’daki savaştan kaçan Ukraynalılarla bir ortaya geldiğini aktardı. Prens Charles’ın Romanya’ya yaptığı bu son ziyaretinin, “Ukrayna topluluğunu desteklemek için son aylarda üstlenilen bir dizi angajmanı takip ettiğini” belirten Clarence House, Romanya’daki Romexpo Bağış Merkezindeki Ukraynalı mülteci sayısında “sürekli bir artış” görüldüğünü söz etti.

Ziyareti sırasında Ukraynalı mültecilerle tercüman aracılığıyla konuşan Prens Charles, “Ukraynacamın daha yeterli olmasını dilerdim. Sizin için çok şey hissediyoruz, bu durum bir kabus” sözlerini kullanarak, Ukrayna halkının hamasetine hayranlık duyduğunu da söz etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) bilgilerine nazaran, Avrupa’da en yüksek sayıda Ukraynalı mültecileri ağırlayan ülkelerden biri olan Romanya’ya son UNHCR güncellemesine nazaran, 972 bin 203 Ukraynalı mülteci geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.