Putin: Dost ülkelerden tarım üreticilerinin taleplerini karşılamaya hazırız

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Endonezya başkanı Joko Widodo’yla Moskova’da görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Putin, “Rusya’nın dost ülkelerden gelen tarım üreticilerinin gübre talebini tam olarak karşılamaya hazır olduğunu” söyledi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, Putin “Şu an için tüm dünyayı, tüm ülkeleri ilgilendiren hususları görüştük. Yani besin hususları, mineral gübreler de dahil olmak üzere öbür tarım eserlerinin global pazarlara tedarikini kastediyorum. Endonezya ve başka dost ülkelerden gelen tarım üreticilerinin azot, fosfat, potas gübreleri ve üretimleri için hammadde taleplerini tam olarak karşılamaya hazırız” açıklaması yaptı.

Rusya Devlet Lideri, konuşmasında “Gıda hususları, gübreler, güç kaynakları ve başka kritik malların tedariğine ait kontrat taahhütlerimizi yeterli niyetle yerine getirmeye mutlaka devam etmek niyetindeyiz” dedi. Putin, yaptırımlarla kesintiye uğrayan tedarik zincirlerini restore etmenin tam da bu nedenle kritik olduğunu da kelamlarına ekledi.

‘YAPTIRIMLAR ENTEGRASYON SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRMAYA İTİYOR’

Sputnik’in haberine nazaran, Rusya önderi Putin, Belarus’un Grodno kentinde düzenlenen 9. Rusya ve Belarus Bölgeler Forumu’nun iştirakçilerine da görüntü konferans metoduyla seslendi. Putin, “Sözde ‘kolektif Batı’ tarafından uygulanan eşsiz siyasi ve yaptırım baskısı, bizi entegrasyon süreçlerini hızlandırmaya itiyor” dedi.

Moskova ve Minsk’in global pazarlara gübre ile besin eserleri tedarikinde işbirliğini geliştireceğini belirten Putin, “Yakın vakitte Aleksandr Lukaşenko ile St.Petersburg’da yaptığımız görüşmede, bu mevzuyu etraflıca ele aldık ve Belarus eserlerinin dış pazarlara ihracatı için Baltık’taki Rus limanının aktarma imkanlarını kullanmayı kararlaştırdık” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.