Rusya’dan ‘barış’ bildirisi: Kendi koşullarımız doğrultusunda gerçekleşebilir

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitri Medvedev, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Dmitri Medvedev, Rusya‘nın Ukrayna ile sırf “kendi şartlarında” barış arayacağını söyledi.

Medvedev, “Rusya, Ukrayna’da özel bir askeri operasyon yürütüyor ve Rus ordusunun yenilgisini görmek isteyen eski memleketler arası ortaklarımızın kaidelerine nazaran değil, tam olarak bizim kurallarımıza nazaran barışı tesis etmeye çalışıyor” dedi.

Medvedev, Ukrayna’daki “özel askeri operasyonun” Batı’nın, Rus siyasetine karşı “zor ancak dikkatle düşünülmüş bir yanıt” olarak kıymetlendirdi. 

Medvedev ayrıyeten, “Ulusal çıkarlarımız var ve bunları mevcut tüm yollarla sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘ABD VE NATO, RUSYA’NIN KAYGILARINI GÖRMEZDEN GELDİ’

Dmitri Medvedev, Rusya’nın, 2008’de Gürcistan‘da ve 2022’de Ukrayna‘da yaşanan olaylara “bilerek” askeri müdahalede bulunmaya karar verdiğini, zira öbür seçeneği olmadığını söyledi.

Medvedev, Ağustos 2008’den sonra ABD ve NATO‘nun Rusya’nın telaşlarını görmezden gelmeye devam ettiğini ve “şimdi tüm dünyanın geri dönülemez bir biçimde değiştiğini” söyledi.

Medvedev, “Ağustos 2008’de Gürcistan’ı barışa tesis etme operasyonu sivilleri korumak için başlatılmıştı. Birebir vakitte bu, ABD ve NATO’ya Rusya’nın tasalarını dikkate almaları gerektiğine dair bir işaretti” dedi.

Medvedev ayrıyeten, Rusya’nın tasalarına değinerek, “ABD ve NATO bunu duymamayı ya da anlamamayı tercih etti. Bunu görmezden geldiler ve son derece tehlikeli siyasetlerine devam ettiler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.