Şifalı bitkiler nedir ve nasıl kullanılır? Her derde deva şifalı bitkilerin faydaları…

Tıbbın günümüzdeki kadar gelişmediği, insanların yaşadığı sağlık sorunlarına hızlıca tanı koyup anında doğru tedaviye başlanamadığı günlerde insanlar şifayı doğadan bulmaktaydı. Doğada buldukları otları kaynatıp tüketerek şifa bulurlardı. Bu süreç elbette ki sanıldığı kadar kolay bir süreç olmamakla birlikte deneme yanılma yoluyla devam eden uzunca bir süreçti. İşte hastalıklara iyi gelen şifalı bitkiler…

  • Sarımsak

Mutfaklardan eksik olmayan bir besin olan sarımsak tarihteki ilk antibiyotik olarak bilinmektedir. Sarımsağın karıştığı her besin daha da faydalı olur. Yemeklerden eksik edilmemesi gereken sarımsak, düzenli olarak tüketildiğinde bilhassa çiğ olarak yendiğinde vücudu baştan aşağıya iltihap ve toksinlerden arındırdığı bilinmektedir. 

  • Çörek Otu 

Eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılan çörek otu, kanser gibi hayati tehlikesi olan hastalıklardan mevsimsel olarak meydana gelen grip ve nezleden korumaktadır. Ölümden başka her derde deva olduğuna inanılan çörek otu, sahip olduğu zengin vitamin-mineraller sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. 

  • Kişniş

Maydanoz familyasından olan kişniş, karaciğer hastalıklarına karşı koruduğu bilinmektedir. Kan şekerini dengeleye, kal ve damar sağlığını koruyan kişniş, et yemeklerine aroma verici bir baharat olarak kullanılabilir. Bununla birlikte öğütülmüş kişniş, makarna ve salatalara lezzet katması için de katılabilir. 

  • Andız

Papatya familyasından olan andız, adet sancısı çeken kadınların düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilir. Oldukça etkili bir ağrı kesici olan andız aynı zamanda solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren andız, bitki çayı demler gibi demlenerek tüketilebilir. Birçok hastalığın şifa kaynağı olan andızın düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

  • Hünnap

Şifanın doğada olduğunun en güzel kanıtlarından biri olan hünnap, güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal olan hünnap düzenli bir şekilde kullanıldığında kal ve damar sağlığını da koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

  • Rezene

Mide ve bağırsak hastalıklarına oldukça iyi gelen rezene, özellikle gaz sıkıntısı ve hazımsızlık çekenlerin düzenli olarak tüketmesi gerekir. Oldukça basit bir şekilde demlenen rezene çayı, yemeklerden sonra içildiğinde şişkinliğe iyi gelerek hazmı kolaylaştırır. 

  • Ihlamur

Kış mevsimlerinde olmazsa olmaz içecek olarak sabah akşam her an tükettiğimiz ıhlamur, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur, vücudu toksinlerden arındırır. Bedensel sağlık kadar zihinsel sağlık için de oldukça faydalı olan ıhlamur çayı stresi de azaltmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.