Sterlin, dolar karşısında 37 yılın en düşük düzeyinde

Enflasyon baskılarının artmasının akabinde en erken faiz artırmaya başlayan merkez bankalarından İngiltere Merkez Bankası (BoE), Aralık 2021’den itibaren her ay nizamlı faiz artırırken, ağustos toplantısındaki 50 baz puanlık faiz artışına rağmen ülkenin para ünitesinde yaşanan kıymet kaybını engelleyemedi.

Son iki ayda dolar karşısında yüzde 6,8 kıymet kaybederek 37 yılın en düşük düzeye inen sterlin, tıpkı devirde euro karşısında da yüzde 4,3 azalışla son 19 ayın en düşük düzeyinden süreç görüyor.

Sterlin/dolar paritesi bugün 1,1350’yi görmesinin akabinde 1,14’ün çabucak üzerinde dengelendi. Sterlin/euro paritesi ise dünkü kapanışa nazaran yüzde 1,2 azalışla 1,1420’den süreç görüyor.

BU AY DA FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

BoE’nin Aralık 2021’den bu yana yüzde 0,10’dan yüzde 1,75 düzeyine kadar çıkardığı siyaset faizini, eylül toplantısında da 50 baz puan artırarak yüzde 2,25’e çıkarması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da bu yıl siyaset faizini yüzde 0-0,25’ten yüzde 2,25-2,50 aralığına kadar çıkarmasına karşın bu hafta açıklanan enflasyon datalarının beklentileri aşmasıyla para piyasalarında Fed’in birinci kere 100 baz puan faiz artırım ihtimali fiyatlanamaya başladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da 8 Eylül’de gerçekleştirdiği toplantıda, tarihinde birinci defa 75 baz puan faiz artırması sonrası ekim ayındaki toplantıda da 75 baz puanlık artışa devam etmesi bekleniyor.

STERLİN ÜZERİNDE BASKI

Saxobank FX stratejisi lideri John Hardy, İngiltere’nin devasa dış açıkları yürütmesi ve yeni başbakanın siyasetlerinin etrafındaki risklerin buna eklenmesiyle birlikte, sterlin üzerinde baskı oluştuğunu söyledi.

İngiltere’nin yeni önderi Liz Truss geçen hafta, Ukrayna’daki savaşın ekonomik tesirlerini hafifletmek için güç faturalarına üst hudut getirerek ülkeye yaklaşık 100 milyar pounda mal olabilecek bir dayanak paketi ilan etmişti.

Hükümet tarafından eylül ayı içerisinde, bu düzenlemenin nasıl finanse edileceğine ve Truss’un vaat ettiği vergi indirimlerini nasıl gerçekleştireceğine ait bir açıklama yapması bekleniyor.

PERAKENDE SATIŞLARDA 9 AYIN EN BÜYÜK DÜŞÜŞÜ

Öte yandan, bugün açıklanan bilgilere nazaran, İngiltere’de perakende satışları ağustosta aylık bazda yüzde 1,6 , yıllık bazda da 5,4 azalışla beklentilerin altında kaldı. Kelam konusu gerileme Aralık 2021’den bu yana en büyük düşüş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.