Suudi Arabistan ile Mısır ortasında 7,7 milyar dolarlık muahede

Mısır’ı ziyarete giden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Görüşmenin akabinde Kahire ve Riyad ortasında 7,7 milyar dolarlık ekonomik ve ticari mutabakat imzalandığı belirtildi.

Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığının toplumsal medya hesabından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bakanlık ile Mısır Yatırım ve Özgür Bölgeler Genel Otoritesinin işbirliğiyle çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iki ülke şirketleri bir ortaya geldi.

ÖZEL KESİMİN İŞTİRAKİNİ DESTEKLEMEK VE KOLAYLAŞTIRMAK

Suudi Arabistan ve Mısır şirketleri ortasında 7,7 milyar dolar kıymetinde mutabakatın imzalandığı merasimde konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el-Falih, Bakanlığın rolünün ekonomik alanların gelişmesinde özel dalın iştirakini desteklemek ve kolaylaştırmak olduğunu tabir etti.

SİSİ, SELMAN’I HAVALİMANINDA KARŞILADI

Suudi Arabistan Kraliyet Divanından dün yapılan yazılı açıklamada ise, Veliaht Prens bin Selman’ın Mısır, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan bir yurtdışı çeşidine çıktığı belirtilmişti. Mısır devletine ilişkin El-Ehram gazetesi de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bin Selman’ı Kahire Havalimanında karşıladığını yazmıştı.

Suudi Genel İstatistik Kurumunun datalarına nazaran, Riyad ve Kahire ortasındaki ticaret hacmi 2020’de 7,7 milyar dolar iken, 2021’de yüzde 88 artarak 14,5 milyar dolara yükseldi.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Birliğinin datalarına nazaran, Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yatırımları 32 milyar dolar, Mısır’ın Suudi Arabistan’daki yatırımları ise 5 milyar dolar pahasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.