Suudi Arabistan, Türk eserlerine uyguladığı gayri resmi ambargoyu kaldırdı

Uzun bir müddettir soğuk rüzgarların estiği Türkiye-Suudi Arabistan bağlantılarında, Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın ziyaretiyle iktisattan, savunma sanayiine birçok alanda değerli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Prens Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ana gündem hususlarından birisi, Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı örtülü ihracat ambargosu oldu.

Gayri resmi ambargo kaldırıldı

Yapılan ziyaretin ardından Suudi Arabistan, 2018 yılından beri Türk eserlerine uyguladığı gayri resmi ambargoyu kaldırdı.

Tam olağanlaşma dönemi

Ziyaretin maksadının tam normalleşme sürecinin başlatılması olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı kaynaklarıSon yıllardaki krizin aşılması yolunda değerli adımlar atıldı. Tam olağanlaşma sürecine giriş yapıldı diyebiliriz. Bundan sonra hedef son yıllarda yaşanan krizden evvelki periyoda geçiş sağlamak. Bunun için temaslar sıklaşacak. Ziyaretlerimiz artacak. değerlendirmesini yaptı.

Yatırımlar artırılacak

Görüşmede, ekonomik alanda yapılacak yeni muahedeler da gündeme geldi. Türkiye’ye yönelik yatırımların artırılmasına konusunda mutabık kalındı. Normalleşen iki ülke bağlantılarının, başta iktisat ve Savunma Sanayii olmak üzere birçok alanda tesirini göstermesi bekleniyor.

Ziyaret Suudi medyasında geniş yer buldu

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Suudi Arabistan medyasında geniş yer buldu. Haberlerde, bin Selman’ın Türkiye ziyaretine ve iki ülke ortasındaki tarihî ilgilerden övgüyle bahsedildi. Suudi Arabistan merkezli El-İhbariye televizyonunun haberinde Suudi Arabistan ile Türkiye bağlarının, önderler ortasında atılan somut adımlarla yeni bir kalkınma ve refah çağının müjdecisi olduğu. belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.