Taliban’dan kadınlarla ilgili yeni yasaklar

Taliban’dan kadınlarla ilgili yeni yasaklar

Taliban’ın Afganistan’da kadınların yanlarında erkek refakatçi olmadan uçakla seyahat etmesine izin vermeyeceği belirtildi. Ayrıca, kadınların başkent Kabil ve çevresindeki parklara girişine de sınırlandırmalar getirildi.

Taliban’dan kadınlarla ilgili tepki çeken bir kararlara yenileri eklendi. Daha önce kızların okumasına izin vermeyen Taliban bu kez, kadınlara uçak ve park yasağı getirdi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Afgansitan’da kadınların yanlarında erkek refakatçi olmadan uçakla seyahat etmesine izin verilmemesini öngören talimat yurt içi ve yurt dışı seferleri yapan uçak şirketlerine gönderildi.

Yanında erkek refakatçi bulundurma zorunluluğu

Söz konusu talimatın hafta sonu Taliban’ın Kadın Bakanlığı’nın yerine kurduğu “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı” tarafından uçak şirketlerine gönderildiği bildirildi.

Talimata göre, yanında erkek refakatçi bulunmayan, uçak bileti almış kadınlar pazartesi gününe kadar uçak seyahati yapabilecek.

Ancak bileti olan bazı kadınların Kabil Havalimanı’ndan geri çevrildiği bildiriliyor. Bakanlıktan, talimatla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Parklara kadın ve erkeklerin aynı günlerde girişi yasak

Ayrıca, kadınların başkent Kabil ve çevresindeki parklara girişine de sınırlandırmalar getirildi. Aynı bakanlığın pazar günü yaptığı açıklamaya göre, parklara kadın ve erkeklerin aynı günlerde girişi yasaklanırken, kadınların sadece pazar ile salı günleri arasında hicap giymeleri koşulu ile parklara girmesine izin verilecek. Erkekler ise çarşamba ile cumartesi günleri arasında parklara girebilecek.

ABD’den dikkat çeken bir açıklama

Taliban’ın kız öğrencilerle ilgili aldığı son karar sonrası ABD’den dikkat çeken bir açıklama gelmişti. ABD, Doha’da yapılacak görüşmeyi iptal ettiğini duyurmuştu. Görüşmede, özellikle ekonomik meselelerin ele alınması bekleniyordu.

Taliban’ın keskin nişancısı Afganistan’da belediye başkanı oldu

 

Taliban mensuplarının silahla eğlence parklarına girmesi yasaklandı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.