Tunceli’de ‘çöp tesisi’ projesi reaksiyonu: ‘Hiçbir siyasetçiyi burada seçtirmeyiz’

Tunceli Belediyesi tarafından merkez Sütlüce Köyü’nde yapılmak istenen ve CHP’li belediyelerin de desteklediği katı atıkları dönüştürme tesisine karşı çıkan köylüler, tesisin tabiat ve canlılara ziyan vereceğini tez etmişti. Tunceli’ye giden CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek Sütlüce köyü sakinleriyle görüştü. Köylüler, ”Bu proje iptal edilmezse hiç bir siyasetçiyi burada gezdirmeyiz, seçtirmeyiz” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tunceli’ye gitti.  İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına Muharrem Erkek’in yanı sıra CHP Vilayet Lideri Ali Mustafa Çelik, Milletvekili Polat Şaroğlu, Atilla Sertel, Vilayet Bayan Kolları Lideri Handan Kahraman Ulu, belediye liderleri ve çöp tesisi imaliyle gündeme gelen Sütlüce bölgesindeki köylüler katıldı.

“KILIÇDAROĞLU’NUN TALİMATINA UYULMUYOR”

Daha evvel CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çöp tesisi projesiyle ilgili CHP’li belediyelerin çekilmesi gerektiğine ait talimat verdiğini söz eden köylüler, “Buradaki CHP’li belediyeler Kılıçdaroğlu’nun talimatına uymuyor” dedi.

Tesise karşı çıkmadıklarını lakin proje yerinin değiştirilmesi gerektiğini belirten köylüler, “Biz daha evvel Munzur’daki baraj projelerine de karşı çıktı. 20 yıllık bir gayret ve emek sonucunda birçok projeyi durdurduk. Bu projeyi de durduracağız” dedi.

“HİÇBİR SİYASETÇİYİ BURADA GEZDİRMEYİZ”

Kendisinin de CHP’li olduğunu söz eden bir yurttaş ise, “İçim kan ağlıyor fakat biz kararımızı verdik. Bu proje iptal edilmezse hiç bir siyasetçiyi burada gezdirmeyiz, seçtirmeyiz” dedi. Bölgenin, 1938 Dersim Katliamına tanıklık ettiği, birçok yerin kefensiz yatan beşerlerle dolu olduğu tabir edildi. CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek ise Ankara’ya döndüğünde Kemal Kılıçdaroğlu ile şahsen bu mevzuyu görüşeceğini söz etti.

TESİS PROJESİ MAHKEMELİK OLMUŞTU

Tunceli valiliğine bağlı Vilayet Mahalli Etraf Heyeti’nin görüşleri doğrultusunda, Tunceli Belediyesi tarafından “Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB)” ismiyle katı atıkları dönüştürme tesisi yapılmak isteniliyor. Proje için yatırımın yüzde 85’i Avrupa Birliği (AB) tarafından karşılanacak. DER-KAB projenin hayata geçirilmesi için 2014 yılında Uzuntarla köyü mevkii, Çiçekli yolu mevkii, Sütlüce köyü yolu mevkii ve Kiltaşı mevkii güzergahını belirledi.

183 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan tesisin, daha sonra Sütlüce mevkiinde yapılmasına karar verildi. 2018 yılında ise Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tesis için Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) yaparak “olumlu” rapor hazırladı. Tesisin yapılacağı alanın ormanlık alan olduğu gerekçesiyle karşı çıkan köy muhtarları, Erzincan İdari Mahkemesine dava dilekçesi sundu. Mahkeme projenin yapılacağı alanda keşif yaparken, açılan dava ise hala devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.