Ukrayna'daki operasyonun başına yeni komutan

Ukrayna’daki operasyonun başına yeni komutan

Ukrayna’da 45. gün sona ermek üzereyken Ukrayna savaşında beklediği başarıyı kazanamadığı ve ağır kayıplar verdiği söylenen Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı yürüten askeri ekibi yeniden organize ettiği iddia edildi.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Batılı bir yetkiliye göre Rusya, Ukrayna’daki operasyonun başına Güney Askeri Bölge Komutanı General Aleksandır Dvornikov’u getirdi.

Adını açıklamayan Batılı kaynak, Dvornikov’un Rusya’nın Beşar Esad yönetimine destek verdiği Suriye’deki savaşta da yer aldığını belirterek “Bu komutan Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarında büyük deneyime sahip” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Dvornikov’un Rusya lideri Vladimir Putin’in desteklediği bir isim olduğunu ifade eden Batılı yetkili, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki zaferin kutlandığı 9 Mayıs’a kadar Ukrayna’da askeri bir başarı elde etmeyi hedeflediğini kaydetti.

Şok edici iddia

Dün ülkenin doğusundaki Kramatorsk kentinde bir tren istasyonuna düzenlenen ve 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı, savaştaki en kanlı olaylardan biri oldu. Donetsk bölgesinde bulunan Kramatorsk’tan çıkmaya çalışan sivillerin bulunduğu tren istasyonuna düzenlenen saldırı sonrasında Ukrayna ve Rusya birbirlerini suçluyor.

Bazı Batılı yetkililere göre, Ukrayna operasyonlarının yönetimini devralan Dvornikov, dünkü saldırının da emrini veren isimdi.

Putin nükleer çantayı yanında taşıyor

 

AB, Rusya’ya karşı yaptırım listesini genişletti

 

Zelenskiy’den AB’nin Rusya’ya yeni yaptırımları için açıklama

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.