UYGUN Parti: Oy oranımız yüzde 20’ye ulaştı

ÂLÂ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, anketlerde çıkışlarının devam ettiğini ve şu anda oy oranlarının yüzde 20 düzeyine ulaştığını belirterek, yıl sonuna kadar birinci parti pozisyonuna geleceklerine inandığını söyledi.

UYGUN Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Poyraz, “Yıl sonuna kadar ÂLÂ Parti olarak hem anketlerde hem kamuoyu vicdanında birinci parti pozisyonuna geleceğimize inanıyorum. Şu anda anketlerde UYGUN Parti yüzde 20 seviyesinde bulunuyor. Yıl sonunda kaç olacağımıza dair sayısal bir tespitte bulunmak mümkün değil. Türkiye birçok değişim ve etkenin olduğu bir yapıda. Birinci parti olma kararlılığımız ve argümanımız çok net” dedi.

ÂLÂ Parti 2018 milletvekili genel seçimlerinde Yüksek Seçim Konseyi sonuçlarına nazaran yüzde 10 civarı oy almıştı.

Partilerinin kurulduğu 2017’den bu yana çıkışta olduğunu belirten Poyraz, “Türkiye’nin bu türlü bir gereksinimi vardı. YETERLİ Parti toplumsal demokrat, milliyetçi, liberal fark etmeksizin herkesin merkezde siyaset yapma kararıyla yer aldığı bir parti. Bu çok değerli bir ayrıntı. Genel Liderimiz Akşener bu süreçte de 27 yıllık tecrübesi ile partiyi yükseliş trendine oturttu. Başlattığımız ‘az kaldı’ kampanyası öteki kampanyalardan biraz farklılaşan bir kampanya… Bununla, Genel Liderimiz iktidar yürüyüşümüzün çok daha kararlı biçimde startını verdi.”

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri olağan kurallarda Haziran 2023 tarihinde yapılacak.

Poyraz, seçimler ister vaktinde, ister erken yapılsın UYGUN Parti’nin hazır olduğunu belirtti.

Birinci parti olmaları durumunda altılı masanın konumunun bundan etkilenmeyeceğini kaydeden Poyraz, “İYİ Parti’nin altılı masadaki yeri oy oranlarına nazaran değil; orası güçlendirilmiş parlamenter siseteminin inşası ve Türkiye’nin buna kavuşması noktasında oluşturulan bir masa. Orada oy sırasına nazaran, yaş sırasına nazaran, tecrübeye nazaran oturma kelam konusu değil” dedi.

Altılı masanın güçlendirmiş parlamenter sistemi inşaa etme üzerine kurulduğunu kaydeden Poyraz, “İYİ Parti’nin oy oranın yüksek olması ya da düşük olması güçlendirilmiş parlamenter sistemin hayata geçirilmesinde durum belirlemiyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde (CHP Genel Başkanı) Kılıçdaroğlu’nun altılı masayı işaret etmesi kendisinin siyasi nezaketinin tezahürü. Masa bir ittifak ya da koalisyon değil. Ana çıktı orada güçlendirilmiş parlamenter sistem.”

AZ KALDI KAMPANYASI

Türkiye’deki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını, ekonomik, sosyolojik ve ruhsal olarak durumun sorunlu olduğunu vurgulayan Poyraz, “Bu iktidarın milletle empati, manaya ve problemlere tahlil bulma yeteneği ortadan kalkmış durumda. Bu nefret duygusu daha kısa vadeli, başlar ve biter. Güvensizlik duygusu derin ve yaralayıcıdır. Millet şu anda iktidara güvenmiyor” diye konuştu.

Poyraz, partilerinin başlattığı “az kaldı” kampanyası ile seçim startı verip vermedikleri sorusuna ise, “İktidarın karnesi ortada. DÜZGÜN Parti her an seçim olacakmış üzere hazır. Fakat şunun şurasında da vaktinde yapılacağını kabul edersek bile bir yıl kalmış durumda. YETERLİ Parti’nin seçimi değil bu startı vermek, iktidar aslında startı verdi” dedi ve parti olarak hazır olduklarını bu kampanya ile lisana getirdiklerini söyledi.

Poyraz, kampanya ile Türkiye’nin gereksinim duyduğu liyakat, adalet, özgürlük, üretmek, kalkınmak üzere konuları bilhassa gündeme getirdiklerini belirterek, “Bunların bir zümreye değil Türkiye’ye ilişkin olmasını istiyoruz” dedi. (Reuters)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.