Van Gölü çekildi balıkçı tekneleri karaya oturdu

Van Gölü suyunun çekilmesi nedeniyle Gevaş ilçesindeki barınakta balıkçı tekneleri karaya oturdu.

Van’da son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma nedeniyle Van Gölü’ndeki su düzeyi düşerken, buna bağlı olarak birtakım barınaklarda balıkçı tekneleri karaya oturdu. Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Dereağzı Mahallesi’nde su düzeyinin azalması nedeniyle balıkçı tekneleri göle açılamıyor. Dereağzı barınağında 30’un üzerinde balıkçı teknesinin olduğunu belirten Dereağzı, İnköy ve Altınsaç Su Eserleri Kooperatifi Lideri Mirza Tarhan, “En fazla balıkçı teknesi olan barınak burasıdır. Benim köyümde 32 tekne var.

Altınsaç ve İn mahallelerindeki teknelerle birlikte 50’den fazla teknemiz var. Şu anda öylece kalmışlar. Ortaya çıkan taşlardan dolayı tekneler kırıldı. Barınağımızın bir an önce yapılması gerekiyor” dedi.

Dereağzı Mahalle Muhtarı Reşit Öner ise yıllar evvel yapılan barınağın yıkılmak üzere olduğunu belirterek, yetkililerden dayanak istedi. Barınakta yaklaşık 50 teknenin olduğunu söz eden Öner, “Duvarların art tarafında çökmeler oluşmuş, gölün geri çekilmesi nedeniyle barınağımızın iç kısmında taşlar açıkta kalmış. Bu da teknelerimize ziyan vermektedir. Yetkililerden limanımızın onarılmasını talep ediyor, tıpkı vakitte içinin temizlenmesini istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Barınakta günlük yaklaşık 150 kişinin konutuna ekmek götürdüğünü vurgulayan Öner, “2 bin insan buradan ekmek yiyor. Günlük yaklaşık 100-150 kişi burada çalışıp konutuna ekmek götürüyor. Suyun geri çekilmesinden ötürü taşlar açıkta kalmış ve barınağın tabanı çamurlu. Bunun yanında aileler buraya pikniğe geliyorlar. Burada akşamları semaverler yakılıyor. Şu anda burası kirli olduğu için sinekler var ve makûs kokuyor. Aileler gelemiyor. Bu nedenle yetkililerden yardım istiyoruz” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.