Yunanistan ABD’den takviye istedi: Kıbrıs’ta tüm tesirinizi kullanın

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Washington’a gerçekleştirdiği ikinci ziyaretinde ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya geldi.

Miçotakis ve Biden resepsiyon sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Ukrayna-Rusya savaşı, güç piyasası ve ikili münasebetler üzerine açıklamalarda bulundular.

Joe Biden, Yunanistan ve ABD ortasındaki iş birliğinin her zamankinden daha değerli olduğunu söyledi.

Joe Biden konuşmasını şu formda sürdürdü:

“Kişisel bir dostlukla buradayız. Hepimizin bildiği üzere benimsediğimiz demokratik ülküler Yunanistan’da başlar. Ne yazık ki, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik barbarca saldırısı, tıpkı vakitte milletlerarası hukuk tertibini devirmeye çalışan otoriter rejimler tarafından demokrasiye yönelik bir tehdittir. Yunanistan’ın bu süreçte oynadığı ahlaki, öncü rol için teşekkür etmek istiyorum Olağanüstü bir arkadaş olduğunuz için, sizinle bu iş birliğini kutlama fırsatına sahip olmak benim için bir onurdur.”

‘YUNAN İHTİLALİNİN ÖNDERLERİ, ABD’NİN DEMOKRASİ UĞRAŞINDAN İLHAM ALDI’

Kiryakos Miçotakis, Yunan-Amerikan alakalarının en yüksek düzeyde olduğunu vurgulayarak, çeşitli iş birliği alanının genişletilmesi davetinde bulundu.

Miçotakis, ABD ile ikili münasebetlere değinerek, “Burada olmak benim için bir ayrıcalık. Yunan İhtilali’nin başkanları, ABD’nin demokrasi çabasından güç ve ilham aldı. Güç açısından, fiyatları düşürmek için Avrupa ve ABD ile birlikte çok şey yapabiliriz. Dedeağaç bir güç merkezidir ve Yunanistan, güneş gücü kaynakları için bir köprü konumundadır” diye konuştu.

‘KIBRIS MESELESİNDE TÜM TESİRİNİZİ KULLANIN’

Kiryakos Miçotakis, Kıbrıs probleminde Joe Biden’den takviye istediğini söz ederek, “Sayın Lider, Kıbrıs meselesinde lütfen tüm tesirinizi kullanın. İki devletli tahlili kimse kabul etmeyecek. Yunanistan, Balkanlar’da refah ve güvenliğin direğidir” dedi.

Miçotakis, F-35 programına katılmak istediklerini belirterek, “F-35 konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz ve bu mükemmel uçağa bir an evvel sahip olmayı umuyoruz. Ordumuza yatırım yapmaya devam edeceğiz ve toprak bütünlüğümüzün ihlal edilmesini kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.